Urząd wszczął postępowanie przeciwko trzem przedsiębiorcom, którzy startowali w przetargach na przewóz uczniów do szkół w województwie małopolskim. Są to: Firma Transportowo Turystyczna „Jakubas” Krystyna Jakubas, Firma Transportowo Usługowa Magdalena Jakubas i Euro Bus Marek Jakubas.

 


Ustawianie przetargów na niekorzyść gminy?

Zdaniem urzędu przedsiębiorcy mogli wpłynąć na wyniki kilku przetargów w latach 2014-2017. - Podejrzewamy, że mogli zastosować mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert. Jeżeli ich propozycje były najkorzystniejsze, wówczas zwycięzca przetargu rezygnował z podpisania umowy.  Mogło to być celowe działanie, które miało doprowadzić do wyboru droższej oferty przez gminę – mówi wiceprezes UOKiK Michał Holeksa.

Wartość zamówień ogłaszanych przez samorządy wahała się od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Maksymalna kara za praktyki ograniczające konkurencję może wynieść do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy.

Czytaj też: Przetargi: Elektroniczne oferty nie będą otwierane publicznie

Zawiadamiać UOKiK o zmowie

Za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję grozi kara finansowa do 10 proc. obrotu. UOKiK przypomina o programie pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów, m.in. od byłych i obecnych pracowników firm naruszających prawo.

Urząd apeluje: jeżeli wiesz o praktykach ograniczających konkurencję, zawiadom UOKiK. Skontaktować można się anonimowo pod numerem telefonu 22 55 60 500 lub adresem sygnalista@uokik.gov.pl. Wszystkie dane na temat programu dla sygnalistów znajdują się na stronie konkurencja.uokik.gov.pl.