Wojewódzki plan gospodarki odpadami przewiduje w swej treści zamknięcie składowiska odpadów komunalnych w 2012 r.

Czy organ (starosta) zatwierdzający instrukcje eksploatacji składowiska i wydający zezwolenie na unieszkodliwianie poprzez składowanie i odzysk odpadów może wydać kolejne decyzje w tym zakresie (termin obowiązywania aktualnych decyzji upływa z końcem roku 2012), czy nie ze względu na zapisy wymienionego WPGO?


Odpowiedź:

Dla starosty postanowienia wojewódzkiego PGO są wiążące.

Jeśli z końcem 2012 r. upływa termin ważności wydanego pozwolenia zintegrowanego, a z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami wynika, że składowisko nie zostało wyznaczone choćby jako instalacja zastępcza, to gdyby starosta wydał kolejną decyzję – pozwolenie zintegrowane (oczywiście tylko w przypadku, gdyby składowisko spełniało wymagania), to i tak zarządzający składowiskiem nie miałby możliwości realizowania postanowień pozwolenia (przyjmowania odpadów komunalnych) z uwagi na nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi, które muszą być kierowane do regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych albo, w przypadku braku takiej instalacji, do instalacji do zastępczej obsługi regionu.


Uzasadnienie:

Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r. poz. 391) w zw. postanowieniami ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243) ustaliły reguły funkcjonowania gospodarki odpadami, w tym odpadami komunalnymi. Odpady komunalne od momentu wejścia w życie uchwały o wykonaniu wojewódzkiego PGO będą musiały być kierowane do instalacji regionalnych lub zastępczych. Sejmik województwa miał możliwość podjęcia takich ustaleń, aby istniejące instalacje spełniające wymagania ochrony środowiska – składowiska odpadów zostały wykorzystane. Jeśli dane składowisko zostało przeznaczone do zamknięcia, to starosta nie może wbrew PGO wydawać decyzji.