Pytanie pochodzi z programu Serwis Prawa Pacy i Ubezpieczeń Społecznych.

O pomoc w formie zasiłku celowego zgłosił się rolnik, który otrzymuje zasiłek chorobowy z KRUS i posiada gospodarstwo rolne o powierzchni 2 ha przeliczeniowe. Dodatkowo otrzymał w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku dopłaty unijne.

Czy ustalając dochód rodziny rolnika należy doliczyć zasiłek chorobowy z KRUS i dopłaty unijne?

Odpowiedź


Zasiłek chorobowy z KRUS i dopłaty unijne dla rolnika są dochodem w rozumieniu ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej - dalej u.p.s.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 8 ust. 3 u.p.s. dochodem jest każdy przychód niezależnie od tytułu i źródła jego otrzymania, pomniejszony o składki na ubezpieczenie społeczne, alimenty świadczone na rzecz innych osób i zaliczki na podatek dochodowy. W sytuacji dochodowej osoby wnioskującej o świadczenia z pomocy społecznej nie uwzględnia się jedynie dochodów wymienionych w art. 8 ust. 4 u.p.s. Katalog tych wyłączeń ma charakter zamknięty. Ani dopłaty unijne, ani zasiłek chorobowy nie zostały wymienione w tym przepisie, nie mieszczą się one również w żadnej kategorii świadczeń tam wskazanych, nie mogą być zatem pominięte w ustalaniu sytuacji dochodowej wnioskodawcy. Z punktu widzenia u.p.s. nie jest istotne, jakie jest przeznaczenie uzyskanego dochodu i na co w rzeczywistości zostanie on wydany. Jednocześnie należy zaznaczyć, że nie ma podstaw do pomijania dochodu z gospodarstwa rolnego w sytuacji, gdy wypłacany jest zasiłek chorobowy, ponieważ dochód ten jest ustalany ryczałtowo, nie odzwierciedla on rzeczywistych dochodów, ani też nie jest związany z pracą w gospodarstwie.

W przypadku przekroczenia kryteriów dochodowych warto rozważyć możliwość przyznania specjalnego zasiłku celowego, zgodnie z zasadami określonymi w art. 41u.p.s.

Pytanie pochodzi z programu Serwis Prawa Pacy i Ubezpieczeń Społecznych.