Polityka spójności terytorialnej: kluczowe będzie wykorzystanie potencjału rozwojowego

Nowe zasady zintegrowanego postrzegania terytorium rozumianego funkcjonalnie wynikają z założenia, że każde terytorium posiada własny, często bardzo zróżnicowany zestaw cech składających się na jego potencjał rozwojowy. Wykorzystanie tych zasobów w efektywny sposób w procesach rozwojowych danego terytorium należy traktować jako kluczowy czynnik wzrostu.

Fundamentalnym celom reform polityki spójności Unii Europejskiej na lata 2014-2020, jakim jest przyspieszenie wzrostu gospodarczego i zwiększenie zatrudnienia w UE, towarzyszy zmiana modelu społecznej gospodarki rynkowej, która w większym niż dotychczas stopniu ma się opierać na trzech współzależnych i wzajemnie uzupełniających się priorytetach :- wzrost inteligentny – czyli rozwój gospodarki opartej na wiedzy i innowacjach;- wzrost zrównoważony - czyli transformacja w kierunku gospodarki niskoemisyjnej, efektywniej korzystającej z zasobów i konkurencyjnej;- wzrost sprzyjający włączeniu społecznemu - czyli wspieranie gospodarki charakteryzującej się wysokim poziomem zatrudnienia i zapewniającej spójność gospodarczą, społeczną i terytorialną.

Z priorytetów tych wynika nowe spojrzenie na terytorium jako podmiot interwencji. Wspierane mają być działania intensyfikujące integralność terytorialną, poprzez poprawę warunków dla rozwoju mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, inwestycje w infrastrukturę łączącą, tworzenie nowych miejsc pracy, inwestycje podnoszenia jakości kapitału społecznego oraz modernizacji rynków zatrudnienia i systemów społecznych.

Pełna treść artykułu dostępna jest w Serwisie Samorządowym: www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/polityka-spojnosci-terytorialnej-kluczowe-bedzie-wykorzystanie-potencjalu-rozwojowego?doAsGroupId=25528&amprefererPlid=52434

Opublikowano: www.samorzad.lex.pl

Data publikacji: 11 sierpnia 2014 r.