Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .


Do gminy wpłynął wniosek o podział nieruchomości. W wyniku podziału nastąpi wydzielenie gruntu przeznaczonego pod drogę publiczną. Z mocy decyzji podziałowej gmina, w trybie art. 98 u.g.n. nabędzie własność gruntu.

W kolejnym etapie zostanie spisane porozumienie w sprawie wysokości odszkodowania. Wnioskodawca - pełnomocnik dołączył pełnomocnictwo w formie zwykłej, bez notarialnego potwierdzenia własnoręczności podpisu i przy nie zachowaniu formy aktu notarialnego.

Odpowiedź

Co do zasady pełnomocnictwo udzielone osobie fizycznej przez osobę prawną (spółkę z o.o.) do rozporządzania majątkiem spółki, w szczególności gdy przedmiotem tego majątku jest nieruchomość, powinno być udzielone w formie aktu notarialnego, czyli w formie odpowiadającej ważności tej czynności prawnej, która ma zostać wykonana przez pełnomocnika.


Należy jednak mieć na względzie, że w samym postępowaniu administracyjnym obowiązują reguły określone w ustawie z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 267) - dalej k.p.a., a zatem w postępowaniu w sprawie podziału nieruchomości prowadzonym na postawie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 z późn. zm.) - dalej u.g.n., spółkę może reprezentować pełnomocnik umocowany przez osoby upoważnione do działania w imieniu tej spółki, a pełnomocnictwo to może być sporządzone w zwykłej formie pisemnej.

Uzasadnienie

Co do zasady pełnomocnictwo udzielone osobie fizycznej przez osobę prawną (spółkę z o.o.) do rozporządzania majątkiem spółki, w szczególności gdy przedmiotem tego majątku jest nieruchomość, powinno być udzielone w formie aktu notarialnego, czyli w formie odpowiadającej ważności tej czynności prawnej, która ma zostać wykonana przez pełnomocnika. Należy jednak mieć na względzie, że w samym postępowaniu administracyjnym obowiązują reguły określone w k.p.a., a zatem w postępowaniu w sprawie podziału nieruchomości prowadzonym na postawie u.g.n., spółkę może reprezentować pełnomocnik umocowany przez osoby upoważnione do działania w imieniu tej spółki, a pełnomocnictwo to może być sporządzone w zwykłej formie pisemnej.

Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .