Ponad 10 mln zł na zabezpieczenie osuwisk otrzymały w ubiegłym roku z budżetu państwa gminy i powiaty z Podkarpacia - poinformowała PAP w środę rzecznika wojewody podkarpackiej Małgorzata Oczoś.

Dodała, że najwięcej pieniędzy otrzymał samorząd powiatu strzyżowskiego, gdzie było najwięcej osuwisk spowodowanych podmywaniem ziemi.

,,Powiat ten dostał ponad 4 mln zł, dzięki tym środkom udało się ustabilizować osuwisko w ciągu drogi Węglówka-Wysoka Strzyżowska-Dobrzechów" - powiedziała Oczoś.

Poza powiatem strzyżowskim, ponad 300 tys. zł na zabezpieczanie osuwisk otrzymał samorząd powiatu łańcuckiego, który m.in. ponad 100 tys. zł przeznaczył na opracowanie dokumentacji osuwiska w Husowie.

Podkarpackie samorządy, na terenie których występują osuwiska, mogą starać się, także w tym roku, o dofinansowanie w ramach rządowego projektu osłony przeciwosuwiskowej.

Jak podkreśliła rzeczniczka, do urzędu wojewódzkiego wpłynęły już pierwsze wnioski o wydanie opinii do kart dokumentacyjnych i projektów technicznych zabezpieczenia osuwisk.

,,Samorządy wnioski o dofinansowanie składają bezpośrednio do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, ale wcześniej muszą uzyskać opinię wojewody" - zaznaczyła.

Na Podkarpaciu Państwowy Instytut Geologiczny prowadzi obecnie inwentaryzację osuwisk, na podstawie której tworzona jest mapa terenów, gdzie występuje takie zjawisko. (PAP)

huk/ abr/