Prowadzenie szkoły przez j.s.t. do zadań, której nie należy prowadzenie szkoły danego typu.

Treść art. 5 ust. 5b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) - dalej u.s.o., dopuszcza zakładanie i prowadzenie szkoły i placówki przez j.s.t., prowadzenie których nie należy do jej zadań własnych, po zawarciu porozumienia z j.s.t. dla której prowadzenie danego typu szkoły jest zadaniem własnym.

Jak powinna wyglądać procedura przekazania do prowadzenia szkoły (zespołu szkół) jednej j.s.t. drugiej - odpowiednio: przejęcie do prowadzenia szkoły ponadgimnazjalnej (prowadzonej aktualnie przez powiat) przez gminę?
Jakie elementy powinno zawierać porozumienie, o którym mowa w art. 5 ust. 5b u.s.o.?

Czy ww. porozumienie powinno zostać podjęte w formie uchwały obu j.s.t., tj. odpowiednio rady gminy i rady powiatu?

Czy przekazanie (przejęcie) prowadzenia może nastąpić w dowolnym czasie, czy tylko z końcem roku szkolnego (lub w innym terminie)?

Odpowiedź

Przepisy prawa oświatowego nie określają terminu przekazania szkoły, lecz z uwagi na organizację roku szkolnego i ruch kadrowy wskazane jest, aby zmiana organu prowadzącego następowała od 1 września.

Uzasadnienie

Procedura przekazania szkoły opisana jest w art. 5 ust. 5b u.s.o. Zgodnie z powołanym zapisem, jednostki samorządu terytorialnego mogą zakładać i prowadzić szkoły i placówki, których prowadzenie nie należy do ich zadań własnych, po zawarciu porozumienia z jednostką samorządu terytorialnego, dla której prowadzenie danego typu szkoły lub placówki jest zadaniem własnym, a w przypadku szkół artystycznych - z ministrem właściwym do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.


W opisanym przypadku gmina przejmie od powiatu zadanie polegające na prowadzeniu szkoły ponadgimnazjalnej. Uważam, że powołane zapisy nie stoją na przeszkodzie przekazaniu całego zespołu szkół. Przekazanie szkoły odbędzie się na podstawie porozumienia pomiędzy zainteresowanymi jednostkami samorządu terytorialnego – tj. gminą i powiatem. Zawarcie porozumienia wymaga uprzedniej zgody organów stanowiących obydwu j.s.t., wyrażonej w drodze uchwały – art. 8 ust. 2a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.).


Szczegółowe zasady przekazania powinno określać porozumienie, które zawierane jest pomiędzy organami wykonawczymi j.s.t. – tj. zarządem powiatu i wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) – na podstawie kompetencji wskazanej w uchwałach organów stanowiących. Zadanie, które przejmuje dana jednostka samorządu terytorialnego (w tym przypadku gmina) nie staje się przez to jej zadaniem własnym, a jednostka, która zadanie przekazała może w ten sposób wykazać, że wykonuje zadanie oświatowe w zakresie przewidzianym ustawą (M. Pilich, Ustawa o systemie oświaty, Komentarz, Wolters Kluwer, 2012, s. 69).


Porozumienie powinno określać w szczególności:
- wskazanie szkoły, terminu jej przekazania,
- sposób władania mieniem szkoły przez przejmującego,
- pokrycie wydatków związanych z prowadzeniem szkoły,
- zapisy o powołaniu komisji inwentaryzacyjnej, przekazanie mienia ruchomego,
- okres obowiązywania porozumienia, sposób jego wypowiedzenia,
- sposób rozstrzygnięcia ewentualnych sporów.