Izby wytrzeźwień, ośrodki pomocy społecznej, jednostki organizacyjne wymiaru sprawiedliwości, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, hospicja czy zakłady opiekuńczo-lecznicze, to ośrodki z którymi nie można będzie łączyć w tym samym budynku placówek opiekuńczo - wychowawczych. Dozwolone będzie jednak łączenie regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych i interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych, z zakładami leczniczymi czy hospicjami.

Wojewoda w wyjątkowych przypadkach będzie jednak uprawniony do wydania zgody na funkcjonowanie więcej niż jednej placówki opiekuńczo-wychowawczej (do 14 dzieci) na konkretnej nieruchomości gruntowej.

Przyjęta przez Senat nowelizacja ma na celu przywrócenie możliwości obsługi administracyjnej wielu placówek przez konkretną jednostkę, tzw. centrum administracyjne ds. obsługi ekonomiczno- administracyjnej i organizacyjnej. Nowe rozwiązanie było bardzo ważne dla samorządów, które prędzej zadecydowały o stworzeniu centrum, i pomysł ten okazał się strzałem w dziesiątkę.

Jak podkreśla Bartosz Marczuk - wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. - nowelizacja uwzględnia również postulaty samorządowców. Świadczy o tym choćby wprowadzenie w ustawie zapisu, wedle którego placówki mogą się łączyć w przypadku, kiedy nie są prowadzone całodobowo ( mogą więc łączyć się z dziennymi).

Samorządowcy apelowali również o możliwość łączenia w jednym budynku, jak i w ramach tej samej nieruchomości gruntowej, regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej oraz interwencyjnego ośrodku preadopcyjnego pod warunkiem, że uzyskana zostanie zgoda wojewody. Zaproponowane rozwiązanie zostało przeanalizowane i ocenione pozytywnie.

Za sprawą nowelizacji, centra administracyjne do obsługi placówek wsparcia dziennego i jednostek instytucjonalnej pieczy zastępczej, które miały funkcjonować jedynie do końca bieżącego roku, będą mogły działać na dotychczasowych regułach.

Na chwilę obecną ustawa czeka na stanowisko komisji sejmowej w sprawie poprawek zgłoszonych przez Senat RP.

(mpips.gov.pl)
 

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami