PINB co kwartał sporządza sprawozdanie o przyjętych budynkach mieszkalnych do użytkowania i przekazuje takie sprawozdanie do GUS-u. Jedną z informacji, którą należy podać, jest nadany numer porządkowy przyjętego do użytkowania budynku.

Odpowiedź

Wójt (burmistrz, prezydent miasta) na zasadzie przepisu art. 47a ust. 5 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne jest zobowiązany do ustalenia numerów porządkowych z urzędu lub na wniosek zainteresowanych i zawiadomienia o tych ustaleniach właścicieli nieruchomości lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które tymi nieruchomościami władają. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego nie jest podmiotem uprawnionym do żądania nadania numeru porządkowego. Podmiotem uprawnionym jest właściciel budynku mieszkalnego, który winien wezwać gminę do wykonania jej ustawowego obowiązku, jakim jest ustalenie numeru porządkowego.

Uzasadnienie

Zgodnie z przepisem art. 47a ust. 1 pkt 1 ustawy dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 193, poz. 1287 z późn. zm.) – dalej u.p.g.k. ustalanie numerów porządkowych oraz zakładanie i prowadzenie ewidencji adresów należy do zadań gminy. Do danych adresowych zalicza się m.in. numery porządkowe budynków mieszkalnych oraz innych budynków przeznaczonych do stałego lub czasowego przebywania ludzi, w tym w szczególności budynków: biurowych, ogólnodostępnych wykorzystywanych na cele kultury i kultury fizycznej, o charakterze edukacyjnym, szpitali i opieki medycznej oraz przeznaczonych do działalności gospodarczej, wybudowanych, w trakcie budowy i prognozowanych do wybudowania. Przywołane numery porządkowe ustala wójt gminy z urzędu lub na wniosek zainteresowanych i zawiadamia o tych ustaleniach właścicieli nieruchomości lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które tymi nieruchomościami władają.

Numery porządkowe nowo budowanych budynków, niewykazanych w ewidencji miejscowości, ulic i adresów ustala się przed rozpoczęciem ich użytkowania.
W myśl wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 13 stycznia 2011 r., II SA/Go 760/10 "nadanie numeru porządkowego nieruchomości jest następstwem wykonania przez organ gminy zadań wskazanych w art. 47a ust. 1 pkt 1 i ust. 5 u.p.g.k. , a jej następstwem jest m.in. administracyjny obowiązek oznaczenia nieruchomości przez właściciela (art. 47b ust. 1 u.p.g.k. ). Analiza przepisów dotyczących nadawania numerów porządkowych nieruchomościom wskazuje, iż następuje to w formie czynności materialno-technicznej także wtedy, gdy jest to czynność odmowna".

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. 2010 r. Nr 193 poz. 1287)