Z dniem 15 lutego 2013 r. weszła w życie ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. poz. 154) .

W wyniku nowelizacji zmodyfikowany został art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.), wskazujący jakie orzeczenia i zaświadczenia lekarskie nie przysługują na podstawie ustawy świadczeniobiorcy. Zgodnie z nowym brzmieniem wskazanego przepisu, zaświadczenie lekarskie nie przysługuje m.in. wówczas, gdy nie jest wydawane dla celów wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Wprowadzona zmiana wiąże się z faktem, iż obecnie kwestię pieczy zastępczej reguluje odrębna ustawa, tj. ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 135).

Istotnej zmianie uległ również art. 18 ust. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W przepisie tym określono wysokość opłaty za zakwaterowanie i wyżywienie dzieci objętych pieczą zastępczą w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, pielęgnacyjno-opiekuńczym lub w zakładzie rehabilitacji leczniczej, który udziela świadczeń całodobowo. Wysokość ta wynosi 200% najniższej emerytury, z uwagi na to, że w przypadku tych dzieci nie jest możliwe ustalenie dochodu na członka rodziny. Do art. 18 dodano również ust. 3, zgodnie z którym w przypadku dzieci pozostających w pieczy zastępczej opłatę związaną z pokryciem kosztów ich zakwaterowania i wyżywienia ponosić będzie starosta (w przypadku dziecka umieszczonego w rodzinnej pieczy zastępczej) lub placówka opiekuńczo-wychowawcza, regionalna placówka opiekuńczo-terapeutyczna albo interwencyjny ośrodek preadopcyjny (w przypadku dziecka umieszczonego w instytucjonalnej pieczy zastępczej).

Ponadto zmieniony został art. 87 ust. 2 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Zgodnie z nowym brzmieniem przepisu, w przypadku gdy rodzina zastępcza lub prowadzący rodzinny dom dziecka nie ponosi kosztów utrzymania dziecka w związku z jego pobytem w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczy lub zakładzie rehabilitacji leczniczej, otrzymuje świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w wysokości nie niższej niż 20% przyznanych świadczeń.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. poz. 154)