Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego.
Jak napisano w komunikacie po posiedzeniu rządu, rozwiązanie to wychodzi naprzeciw oczekiwaniom strony samorządowej, która wskazywała na trudności w realizacji tego zadania na podstawie obowiązujących obecnie przepisów.
Aby usprawnić uzupełnianie wykazów do współpracy ze starostami zobowiązano marszałków województw, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz inne organy reprezentujące Skarb Państwa. Jednocześnie wojewodowie będą mogli żądać od starostów uzupełnienia wykazu, a sami odpowiednie dane przekażą głównemu geodecie kraju, który na ich podstawie uzupełni zestawienie zbiorcze dla całego kraju.
Założono, że przeprowadzana przez wojewodów kontrola obejmować będzie – oprócz obowiązku składania w sądach rejonowych wniosków o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości sektora publicznego – również realizację obowiązku składania do sądów wniosków o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości przez Skarb Państwa.
Zaproponowano także, aby minister administracji i cyfryzacji przedstawiał rządowi raz do roku informację o uaktualnionym zestawieniu zbiorczym. Na złożenie takiej informacji przewidziano termin do końca I kw. każdego roku w latach 2013–2015.
Jednocześnie głównego geodetę kraju zobowiązano do sporządzenia na podstawie uaktualnionego zestawienia zbiorczego – do końca 2015 r. – wykazu nieruchomości Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego, dla których nie złożono wniosków o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności.
Nowe przepisy mają obowiązywać po miesiącu od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.