Odpowiedź

Jeżeli pytanie dotyczy szkoły dla młodzieży, to warunki utworzenia oddziału integracyjnego wynikają z przepisów prawa oświatowego. Zgodnie z ustawą o systemie oświaty , dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym i z radą pedagogiczną podejmuje decyzję w sprawie. Dyrektor zatrudnia nauczycieli legitymujących się odpowiednimi kwalifikacjami z zakresu pedagogiki specjalnej, zgodnymi z niepełnosprawnością uczniów, którzy będą uczniami oddziału integracyjnego. Warunki organizacji takiego kształcenia określone są w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 stycznia 2005 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz niedostosowanej społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych (Dz. U. Nr 19, poz. 167).

Uzasadnienie

Do organizowania kształcenia integracyjnego mają także zastosowanie:
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624 z późn. zm.)
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. Nr 50, poz. 400),
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 83, poz. 562 z późn. zm.)


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)