Spór w sprawie dotyczył tego, czy został załatwiony wniosek jednego z mieszkańców dotyczący udzielenia mu informacji publicznej dotyczącej wynagrodzenia nowego kierownika Zakładu Gospodarki Komunalnej (ZGK).

Organ stał na stanowisku, że nie można przypisać mu bezczynności, ponieważ udzielił w tym zakresie żądanej informacji wyjaśniając, że nowy kierownik ZGK otrzymał wynagrodzenie w takiej wysokości jak były Kierownik ZGK, a wysokość wynagrodzenia byłego kierownika jest upubliczniona w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu gminy, w dziale oświadczenia majątkowe.

Mieszkaniec natomiast twierdził, że informacji w żądanym przez siebie zakresie nie otrzymał.

W ocenie WSA, przedstawiona przez organ w odpowiedzi na skargę argumentacja dotycząca udostępniania informacji poprzez opublikowanie jej w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) jest tylko częściowo słuszna.

Istotnie, z obowiązku udostępnienia informacji publicznej na wniosek zainteresowanego organ jest zwolniony w przypadku, gdy żądana informacja została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej.
Jenak na stronie BIP urzędu gminy znajdują się jedynie oświadczenia majątkowe kierowników jednostek organizacyjnych gminy obejmujące lata 2011 – 2014, które nie zawierają dokładnie tych danych, o które wnioskował skarżący. Brak jest tam informacji o 2015 roku – objętym wnioskiem.

We wskazywanych przez organ oświadczeniach majątkowych kierownika ZGK wykazane są bowiem jedynie kwoty stanowiące sumę dochodów osiąganych z tytułu zatrudnienia za dany rok. Tymczasem wniosek mieszkańca wyraźnie dotyczył wysokości wynagrodzeń otrzymywanych przez kierownika ZGK.

Nie można zatem przyjąć, że organ uwolnił się od obowiązku udostępnienia żądanych przez skarżącego informacji publicznych wskazując na dane zawarte w BIP, bowiem żądane przez wnioskodawcę informacje nie są zawarte w Biuletynie Informacji Publicznej – uznał sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Gdańsku z 9 września 2015 r., sygn. akt II SAB/Gd 113/15, nieprawomocny