Opolskie obchody 15-lecia Odnowy Wsi odbyły się w Prószkowie pod Opolem w czwartek i piątek.

Jak poinformował na piątkowej konferencji prasowej wojewoda opolski Ryszard Wilczyński, do zawiązanej podczas obchodów sieci weszły: gminy Gogolin i Popielów z Opolszczyzny, Gniewino i Czarna Dąbrówka z woj. pomorskiego oraz Dzierżoniów z Dolnego Śląska i Strumień z woj. śląskiego.

Zdaniem Wilczyńskiego, który kilkanaście lat temu zaszczepił na Opolszczyźnie ideę Odnowy Wsi, a obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Europejskiego Stowarzyszenia Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi ARGE, sieć ma posłużyć do wzajemnego podpatrywania rozwiązań i dobrych praktyk zarówno dla tych, którzy w Odnowie Wsi działają od lat, jak i samorządów, które zaczynają ją realizować.

„Liczę też, że dzięki takiej współpracy samorządy będą mogły jeszcze lepiej wykorzystać pieniądze z różnych funduszy, a w przyszłości być może stworzyć – wzorem Francji – sieć najciekawszych albo najpiękniejszych wsi w Polsce” – dodał Ryszard Wilczyński.

Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala wyjaśnił, że samorządy, które weszły w skład sieci, podpiszą między sobą porozumienia komunalne i na ich podstawie będą działać. „Sieć ma charakter otwarty. Ma czerpać doświadczenia wszędzie tam, gdzie można coś nowego podpatrzeć i służy swoimi doświadczeniami innym” – zapewnił.

Wojtala dodał, że członkowie sieci z pewnością będą się spotykać, odbywać wyjazdy studyjne, organizować szkolenia. „Już ustaliliśmy, że w przyszłym roku będą dwa takie spotkania – w Strumieniu, a potem w Kamieniu Śląskim. Wtedy też przygotujemy szerszy plan działań” – stwierdził burmistrz Gogolina.

Samorządowiec powiedział, że ostatnie 15 lat Odnowy Wsi na Opolszczyźnie udowodniło, że „program ten to najlepszy sposób kształtowania ludzkich postaw i rozwijania otoczenia”. „W ramach projektów Odnowy Wsi sołectwa budują świetlice, place zabaw, domy spotkań, organizują spotkania integrujące i budujące tożsamość. A to wszystko sprawia, że wsie stają się wygodniejsze do życia. W związku z tym powstają też nowe miejsca pracy” – podsumował Wojtala. I dodał: "W sołectwach gminy Gogolin każda dana samorządom złotówka zamienia się dzięki pracy w sześć złotych w wartości wykonanych inwestycji".

Obecny w Prószkowie podczas obchodów 15-lecia ekspert z Kancelarii Prezydenta RP dr Andrzej Hałasiewicz poinformował, że Odnowa Wsi realizowana jest obecnie województwach opolskim, dolnośląskim, podkarpackim, wielkopolskim i warmińsko-mazurskim. „Chcielibyśmy jednak, by jej zalety dostrzegły również inne regiony” – powiedział Hałasiewicz.

Przypomniał też, że prezydent Bronisław Komorowski przywiązuje dużą wagę do zagadnień wiejskich, czego dowodem były uroczystości 15-lecia Odnowy Wsi, które odbyły się 19 kwietnia w Pałacu Prezydenckim. Złote Krzyże Zasługi prezydent Komorowski wręczy sześciu osobom działającym na rzecz programu podczas poniedziałkowego pobytu na Opolszczyźnie.

Podczas spotkania w Prószkowie z okazji 15-lecia Odnowy Wsi w Polsce wojewoda opolski wręczył liderom i społecznikom działającym na rzecz Odnowy siedem Srebrnych Krzyży Zasługi i 23 Brązowe Krzyże Zasługi.

Pięć odznaczeń za zasługi dla województwa opolskiego przyznał też marszałek regionu Józef Sebesta.

Opolski program odnowy to największy i najdłużej działający regionalny program aktywizacji społeczności lokalnych. Uczestniczy w nim około 700 sołectw ze wszystkich 68 gmin miejsko-wiejskich i wiejskich Opolszczyzny. Inspiracją dla opolskich rozwiązań były doświadczenia Nadrenii – Palatynatu i Dolnej Austrii, w których to landach ta metoda rozwoju obszarów wiejskich stosowana jest od połowy lat 80. XX wieku.

Odnowa wsi jest jedną z najważniejszych innowacji społecznych na obszarach wiejskich. Wpływa na ich rozwój w wymiarze lokalnym, regionalnym oraz krajowym.

Jubileusz Odnowy Wsi w Polsce odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. (PAP)

kat/ mki/ gma/