O utworzeniu Centrum Dialogu Obywatelskiego poinformowali na zorganizowanej w poniedziałek w opolskim ratuszu konferencji prasowej prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski i przewodniczący opolskiej rady miejskiej Marcin Ociepa.

Wiśniewski mówił, że nowa jednostka ma uczynić mieszkańców miasta kreatorami polityki miejskiej i pomóc im być podmiotami tej polityki. Ociepa dodał z kolei, że ma nadzieję, iż dzięki temu Opole stanie się „najbardziej proobywatelskim miastem w Polsce” i pozwoli wyzwolić w mieszkańcach „społecznikowską energię”.

Wśród zadań, jakimi ma sią zajmować Centrum, ma być m.in. obsługa organizacyjno–finansowa np. opolskich rad dzielnic; organizacja procesu tworzenia budżetu obywatelskiego. W ramach jednostki mieliby funkcjonować także Menadżer Salonu Miasta, którego planuje powołać miasto, czy Miejskie Centrum Wolontariatu. Poza tym jednostka ma też koordynować realizację inicjatyw lokalnych; współpracę z organizacjami pozarządowymi; wspierać działalność tych organizacji np. poprzez organizację szkoleń, konsultacji, wsparcie informacyjne i doradcze, aktualizować serwis internetowy dla organizacji pozarządowych.

Wśród zadań Centrum wymieniono również prowadzenie nadzoru nad stowarzyszeniami, mającymi siedzibę w Opolu czy realizację konkursów.

Ociepa tłumaczył, że jednostka ma uporządkować wszystkie dostępne dotychczas narzędzia partycypacji obywatelskiej i pomóc koordynować, kreować i wdrażać inicjatywy mieszkańców.
Naczelnikiem Centrum została Marzena Sedlaczek, która pracowała przez 16 lat w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Opolu. W ostatnich wyborach Sedlaczek startowała też jako kandydatka do rady miasta z komitetu Razem dla Opola, którego liderem jest Ociepa.

Wiśniewski tłumaczył, że zmiany personalne realizowane w urzędzie służyć mają temu, by osoby „kompetentne, wykształcone i z pasją” włączały się w politykę miejską. „Mówiąc o zaangażowaniu społecznym, obywatelskim trudno sięgać po osoby, które zajmując się kwestiami społecznymi i obywatelskimi są jednocześnie wyłączone z działania samorządowego” - przekonywał.

Sedlaczek podkreślała, że od lat jest społecznikiem, a prócz tego ma doświadczenie pracy w urzędzie. „Myślę, że potrafię połączyć obydwie funkcje” – zapewniała. Mówiła, że kierowane przez nią Centrum ma być miejscem, w którym spotykać się będą urzędnicy z osobami z pasją i ludźmi, którzy chcą działać. Zapowiedziała, że na początek Centrum zajmie się m.in. stworzeniem harmonogramu budżetu obywatelskiego na rok 2016.


Ociepa i Wiśniewski w ostatnich wyborach samorządowych starli się w ich drugiej turze, rywalizując o fotel prezydenta miasta. Obydwaj startowali z komitetów obywatelskich. Po wyborach porozumieli się. W poniedziałek podkreślali, że postulat budowy społeczeństwa obywatelskiego był tym, który łączył ich w czasie kampanii. Podkreślali, że tworząc Centrum chcą go zrealizować.


Centrum ma zacząć działać jeszcze w marcu. Jego siedziba będzie się mieścić na ul. Koraszewskiego, w ścisłym centrum Opola. (PAP)