Z dniem 1 stycznia 2017 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 12 grudnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat za udostępnianie informacji o środowisku (Dz.U. poz. 2089).

Celem nowelizacji jest dostosowanie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 12 listopada 2010 r. w sprawie opłat za udostępnianie informacji o środowisku (Dz.U. poz. 1415) do nowego brzmienia przepisów ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 353, ze zm.).

Wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1936), tj. z dniem 1 stycznia 2017 r., rozszerzony zostanie krąg podmiotów odpowiedzialnych za udostępnianie informacji o środowisku i jego ochronie z „organów administracji” na „władze publiczne”. W efekcie opłaty za udostępnianie informacji o środowisku będą mogły być pobierane przez wszystkie władze publiczne.

Zmiana ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz rozporządzenia w sprawie opłat za udostępnianie informacji o środowisku, wiąże się z potrzebą lepszej transpozycji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2003/4/WE z dnia 28 stycznia 2003 r. w sprawie publicznego dostępu do informacji dotyczących środowiska i uchylającej dyrektywę Rady 90/313/EWG (Dz. Urz. UE L 41 z 14.02.2003, str. 26), która wskazuje szerszy krąg podmiotów zobowiązanych do udostępnienia informacji o środowisku niż zostało to określone w obowiązujących dotychczas polskich przepisach krajowych. Zgodnie z treścią art. 2 ust. 2 dyrektywy 2003/4/WE pojęcie "organu władzy publicznej" oznacza: rząd lub inny organ administracji publicznej, włączając publiczne organy doradcze, na szczeblu krajowym, regionalnym lub lokalnym, osobę fizyczną lub prawną, która na mocy prawa krajowego sprawuje publiczne funkcje administracyjne, łącznie z konkretnymi obowiązkami, działaniami lub usługami dotyczącymi środowiska, oraz osobę fizyczną lub prawną sprawującą publiczne obowiązki lub funkcje lub świadczącą publiczne usługi dotyczące środowiska i podlegającą ww. organowi lub osobie.

Ponadto, zgodnie z nowymi przepisami, za przesłanie kopii dokumentów lub danych drogą pocztową będzie pobierana opłata w wysokości podanej w obowiązującym cenniku usług pocztowych lub kurierskich operatora, który obsługuje władze publiczne, za przesyłkę danego rodzaju i danej kategorii wagowej. Dotychczas obowiązujący § 5 znowelizowanego rozporządzenia odsyłał w tej kwestii do cennika operatora ustalonego wspólnie przez właściwy organ administracji i wnioskującego.

 

 

LEX Omega Administracja Samorządowa
Artykuł pochodzi z programu LEX Omega Administracja Samorządowa
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami