Miasto prowadzi przedszkole dla dzieci niepełnosprawnych. Koszty funkcjonowania tego przedszkola pokrywane są z subwencji oświatowej i środków własnych miasta.

Czy miasto może pobierać opłaty od rodziców za pobyt dzieci w przedszkolu dla dzieci niepełnosprawnych tak jak w pozostałych przedszkolach miejskich?

Prowadzenie przedszkoli stanowi zadanie własne gminy. Gmina (miasto) może pobierać opłatę za świadczenia wykraczające poza podstawę programową, w tym od rodziców dzieci niepełnosprawnych. Opłatę tę ustala rada gminy. Ponadto rodzice ponoszą także odpłatność za wyżywienie (wsad do kotła) dziecka.


Uzasadnienie

 

Zakładanie i prowadzenie publicznych przedszkoli, w tym z oddziałami integracyjnymi, przedszkoli specjalnych oraz innych form wychowania przedszkolnego, szkół podstawowych oraz gimnazjów, w tym z oddziałami integracyjnymi, z wyjątkiem szkół podstawowych specjalnych i gimnazjów specjalnych, szkół artystycznych oraz szkół przy zakładach karnych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich, należy do zadań własnych gmin.

Przedszkolem publicznym, zgodnie z art. 6 ustawy o systemie oświaty jest przedszkole, które:
• prowadzi bezpłatne nauczanie i wychowanie w zakresie, co najmniej podstawy programowej wychowania przedszkolnego,
• przeprowadza rekrutację dzieci w oparciu o zasadę powszechnej dostępności,
• zatrudnia nauczycieli posiadających kwalifikacje określone w odrębnych przepisach.


Publiczne przedszkole zapewnia bezpłatne nauczanie i wychowanie w zakresie podstawy programowej wychowania przedszkolnego lub w zakresie wybranej części tej podstawy, prowadzone przez nauczycieli posiadających kwalifikacje określone w odrębnych przepisach. Publiczna forma wychowania przedszkolnego przeprowadza rekrutację dzieci w oparciu o zasadę powszechnej dostępności. Wychowanie przedszkolne jest realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w innych formach wychowania przedszkolnego. Ponadto przedszkole realizuje podstawę programową wychowania przedszkolnego określoną przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

Na mocy art. 14 ust. 5 ustawy o systemie oświaty , opłaty za świadczenia prowadzonych przez gminę przedszkoli publicznych ustala rada gminy. Rada gminy zobowiązana jest także do ustalenia sieci prowadzonych przez gminę publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

Warto pamiętać, iż obowiązkiem gminy jest zapewnienie niepełnosprawnym dzieciom sześcioletnim bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub ośrodka umożliwiającego dzieciom, realizację obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, albo zwrot kosztów przejazdu ucznia i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)