Odpowiedź:


Organ powinien naliczyć opłatę za usunięcie topoli gatunków nierodzimych, odraczając jej uiszczenie do najbliższego sezonu wegetacyjnego. Jeśli następnie stwierdzi, że topole zostały zastąpione drzewami innych gatunków, to naliczoną opłatę powinien umorzyć.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220, z późn. zm.), nie pobiera się opłat za usunięcie drzew topoli o obwodzie pnia powyżej 100 cm mierzonego na wysokości 130 cm, nienależących do gatunków rodzimych, jeżeli zostaną zastąpione w najbliższym sezonie wegetacyjnym drzewami innych gatunków.

Zatem, po stwierdzeniu, że została wykonana dyspozycja tego przepisu organ wydający zezwolenie wszczyna postępowanie w sprawie umorzenia naliczonej opłaty. Nie musi on, jak w przypadku innych drzew objętych obowiązkiem uzyskania zezwolenia na ich usunięcie z jednoczesnym obowiązkiem dokonania nasadzeń zastępczych opłatę odraczać na okres 3 lat, następnie sprawdzać czy drzewa zachowały żywotność (a jeśli nie, to czy nastąpiło to z winy beneficjenta zezwolenia, czy bez jego winy), aby dopiero wtedy wszcząć postępowanie w sprawie umorzenia opłaty.