W dniu 17 lutego 2012 r. opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach (Dz. U. z 2012, poz. 184) , zawierające opisy kształcenia we wszystkich zawodach ujętych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Dotychczas podstawy programowe kształcenia w poszczególnych zawodach określane były w odrębnych aktach, zazwyczaj około 10 podstaw programowych w jednym rozporządzeniu.

Określone w rozporządzeniu treści nauczania opisane zostały w formie oczekiwanych efektów kształcenia: wiedzy, umiejętności oraz kompetencji personalnych i społecznych, nabywanych w procesie kształcenia zawodowego.

Obejmują one, zgodnie z ideą europejskich ram kwalifikacji:
– efekty kształcenia wspólne dla wszystkich zawodów,
– efekty kształcenia wspólne dla zawodów w ramach obszaru kształcenia, stanowiące podbudowę do kształcenia w zawodzie lub grupie zawodów,
– efekty kształcenia właściwe dla kwalifikacji wyodrębnionych w zawodach.

Efekty kształcenia wspólne dla wszystkich zawodów, w tym kompetencje personalne i społeczne, oznaczono kodem:
– BHP - bezpieczeństwo i higiena pracy,
– PDG - podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej,
– JOZ - język obcy ukierunkowany zawodowo,
– KPS - kompetencje personalne i społeczne,
– OMZ - organizacja pracy małych zespołów.

Ponadto wyodrębniono 8 obszarów kształcenia, obejmujących zawody pogrupowane pod względem wspólnych efektów kształcenia wymaganych do realizacji zadań zawodowych:
– administracyjno-usługowy (A),
– budowlany (B),
– elektryczno-elektroniczny (E),
– mechaniczny i górniczo-hutniczy (M),
– rolniczo-leśny z ochroną środowiska (R),
– turystyczno-gastronomiczny (T),
– medyczno-społeczny (Z),
– artystyczny (S).

W ramach każdego obszaru kształcenia zawody uporządkowano według typu szkoły, w której prowadzone jest kształcenie zawodowe, tj. zasadniczej szkoły zawodowej, technikum oraz szkoły policealnej.

Celem wprowadzonych zmian jest poprawa powiązania oferty w zakresie kształcenia zawodowego i ustawicznego z potrzebami rynku pracy oraz ułatwienie przechodzenia od edukacji do zatrudnienia. Nie spowodują one dodatkowych skutków finansowych dla budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego, ponieważ kształcenie w zawodach określonych w podstawie programowej finansowane będzie według dotychczasowych zasad.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 września 2012 r.

Przydatne materiały:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach (Dz. U. z 2012, poz. 184)