Wojewoda utrzymał w mocy decyzję starosty ustalającą odszkodowanie za grunt zajęty pod drogę gminną. Wysokość odszkodowania została ustalona w oparciu o operat szacunkowy. Ze względu na brak na rynku lokalnym transakcji nieruchomościami gruntowymi przeznaczonymi lub zajętymi pod drogi publiczne, wyceny gruntów dokonano w oparciu o nieruchomości niezabudowane przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową niską. W starostwie powiatowym odbyła się rozprawa administracyjna, w czasie której strony postępowania nie zgłaszały uwag ani zastrzeżeń do sporządzonej wyceny. Skargę na tę decyzję wniosła gmina kwestionując prawidłowość sporządzonego operatu szacunkowego stanowiącego podstawę ustalenia wysokości odszkodowania. WSA uznał, iż skarga jest bezzasadna.

NSA rozpatrując skargę gminy stwierdził, iż z akt sprawy wynika jednoznacznie, iż strony brały czynny udział w postępowaniu administracyjnym. Miały możliwość wypowiedzenia się co do dowodów zgromadzonych w sprawie, w tym do operatu szacunkowego stanowiącego podstawę ustalenia wysokości odszkodowania. Skarżąca gmina jeżeli uważała, że dokonano nieprawidłowej wyceny przedmiotowego gruntu winna wykazać inicjatywę w jej podważeniu. Jak słusznie podniósł Sąd I instancji miała możliwość przedstawienia kontrdowodu. NSA podkreślił, że na organie ciąży obowiązek dokładnego wyjaśnienia sprawy i podjęcie niezbędnych działań dla prawidłowego ustalenia wartości nieruchomości, a co za tym idzie obowiązek oceny wiarygodności sporządzonej opinii.

Zarówno organ, jak i sąd administracyjny zobligowane są ocenić wartość operatu szacunkowego. Dotyczy to zarówno podejścia, metody i techniki szacowania przyjętej przez rzeczoznawcę majątkowego. Bowiem fakt, że ich wybór zależy od rzeczoznawcy nie oznacza, że może on działać w sposób dowolny. Podkreślić należy, że operat szacunkowy stanowi opinię biegłego, która podlega ocenie nie tylko pod względem formalnym, ale również materialnym. Organ rozpoznający sprawę ma nie tylko prawo, ale i obowiązek zbadać przedstawiony operat pod względem zgodności ze stosowanymi przepisami, ale również czy jest logiczny i zupełny. W przypadku zaś istniejących wątpliwości lub niejasności może żądać wyjaśnień lub uzupełnienia wyceny. NSA uznał, iż w sprawie operat szacunkowy nie budził wątpliwości pod względem formalnym i materialnym zatem nie wymagał uzupełnień i wyjaśnień.

Na podstawie: Wyrok NSA z dnia 24 stycznia 2012 r., sygn. akt I OSK 1008/11, LEX nr 1113232