Umowę na budowę mostu i przebudowę ulicy podpisali w środę prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz dyrektor regionu Skanska S.A. Piotr Kęsikowski.
Prace mają potrwać do końca 2017 r. Na czas remontu ulicy Pieniężnego zmieniona zostanie organizacja ruchu w centrum miasta. Zmienią się także trasy autobusów.
Prezydent Grzymowicz powiedział, że budowa od podstaw mostu św. Jakuba jest pilną inwestycją, z uwagi na jego fatalny stan techniczny. Co roku nadzór budowlany musi wydawać zezwolenie na użytkowanie tego mostu, mającego strategiczne znaczenie dla miasta. Przez most przejeżdża niemal 20 tysięcy pojazdów na dobę, a w ciągu największego nasilenia ruchu w godzinach popołudniowych1,5 tysiąca pojazdów na godzinę. Przez most św. Jakuba wiedzie także 10 linii autobusowych jadących przez centrum miasta.
Stara konstrukcja mostu będzie rozebrana, a nowa zakłada podniesienie obiektu o prawie metr od poziomu dotychczasowego mostu. Pozwoli to na zaprojektowanie trasy dla spacerowiczów i rowerzystów po stronie północnej Łyny. Dzięki temu piesi będą mogli bezkolizyjnie poruszać się między parkiem Centralnym a parkiem Podzamcze. Natomiast rowerzyści będą mogli wzdłuż Łyny przejechać, nie zsiadając z roweru kilka kilometrów, a następnie ścieżkami rowerowymi dojechać aż nad jezioro Długie. Dodatkowo po stronie wschodniej mostu św. Jakuba planuje się budowę schodów.
Zmodernizowana ulica Pieniężnego będzie poprowadzona dokładnie, jak obecny trakt. Będzie to dwukierunkowa jezdnia o dwóch pasach w kierunku śródmieścia, z czego jeden będzie wyłącznie dla autobusów oraz po jednym pasie w kierunku mostu św. Jakuba i ul. Roosevelta. Jak powiedział przedstawiciel wykonawcy Piotr Kęsikowski, największym wyzwaniem będzie wymiana starej instalacji i infrastruktury podziemnej. Wszystkie zjazdy do posesji, chodniki i jezdnia będą odtworzone z nowych materiałów.
Równolegle z ulicą Pieniężnego powstawać będą miejskie planty. Teren wzdłuż murów katedry św. Jakuba będzie zielonym terenem w centrum miasta. Wykonawca planuje obsadzić ten teren drzewami, krzewami i bylinami, mają się też pojawić elementy małej architektury, plac zabaw i oświetlenie. (PAP)