Z dniem 1 kwietnia 2016 r. wejdą w życie trzy rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wydane w związku ze zbliżającym się wejściem w życie, również dnia 1 kwietnia br., ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. poz. 195):
- rozporządzenie z dnia 18 lutego 2016 r. w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu świadczenia wychowawczego (Dz.U. poz. 212),
- rozporządzenie z dnia 18 lutego 2016 r. w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej (Dz.U. poz. 213),
- rozporządzenie z dnia 18 lutego 2016 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenie wychowawcze (Dz.U. poz. 214).

Rozporządzenie w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu świadczenia wychowawczego oraz rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenie wychowawcze wydane zostały na podstawie upoważnień zawartych w ustawie z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (odpowiednio w art. 30 ust. 3 i art. 13 ust. 22 ustawy). Oba rozporządzenia dotyczą nowego świadczenia, tj. świadczenia wychowawczego, w związku z czym nie były one poprzedzone innymi aktami prawnymi.

Pierwsze ze wskazanych rozporządzeń określa wzory i sposób sporządzania sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu świadczenia wychowawczego oraz terminy i sposób przekazywania tych sprawozdań. Przepisy rozporządzenia przewidują dwojaki sposób przedkładania przez gminy wojewodzie sprawozdań rzeczowo-finansowych z realizacji zadań z zakresu świadczenia wychowawczego: za okres od kwietnia 2016 r. do września 2017 r. - co miesiąc, od 1 października 2017 r. - co kwartał. W pierwszym okresie (1 kwietnia 2016 r. - 30 września 2017 r.) gminy będą obowiązane do przekazania wojewodzie sprawozdania miesięcznego w terminie do 7. dnia miesiąca następującego po upływie każdego miesiąca. Z kolei od 1 października 2017 r. będą obowiązane do przekazywania do 15. dnia miesiąca następującego po upływie każdego kwartału, kwartalnego sprawozdania rzeczowo-finansowego z realizacji zadań z zakresu świadczenia wychowawczego. Z kolei sprawozdanie rzeczowo-finansowe z wykonywania zadań marszałka województwa z zakresu świadczenia wychowawczego będzie przekazywane wojewodzie co rok (w terminie do dnia 15. stycznia każdego roku). W formie załączników do rozporządzenia określono wzory następujących sprawozdań: (1) kwartalnego sprawozdania/kwartalnego zbiorczego sprawozdania rzeczowo-finansowego z wykonywania zadań z zakresu świadczenia wychowawczego (załącznik nr 1 do rozporządzenia), (2) rocznego sprawozdania rzeczowo-finansowego z wykonywania zadań z zakresu świadczenia wychowawczego zawierającego informacje o realizacji zadań z zakresu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego dotyczących świadczenia wychowawczego (załącznik nr 2), (3) miesięcznego sprawozdania/miesięcznego zbiorczego sprawozdania rzeczowo-finansowego z wykonywania zadań z zakresu świadczenia wychowawczego (załącznik nr 3).

Rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenie wychowawcze określa sposób i tryb postępowania w sprawach o przyznanie świadczenia wychowawczego oraz następujące wzory: (1) wzór wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego (tj. wzór wniosku o świadczenie z "Programu 500 plus"), (2) wzory oświadczeń o dochodach rodziny, w tym oświadczeń osób rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, (3) wzór oświadczenia o wielkości gospodarstwa rolnego. Rozporządzenie wskazuje szczegółowo jakie dokumenty, niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego, dołączyć należy do wniosku o świadczenie wychowawcze (zob. § 2 ust. 2 rozporządzenia).

Zgodnie z przepisami rozporządzenia postępowanie w sprawie o świadczenie wychowawcze na wniosek osoby, która nie ma miejsca zamieszkania, wszczyna organ gminy lub miasta właściwy ze względu na miejsce jej czasowego pobytu. Formularz wniosku o świadczenie wychowawcze oraz innych dokumentów niezbędnych do ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego obowiązany jest udostępnić organ właściwy prowadzący postępowanie w sprawie świadczenia wychowawczego (tj. wójt, burmistrz, prezydent miasta).

Z kolei rozporządzenie w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej wydane zostało na mocy upoważnienia zawartego w art. 187 ust. 6 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 332, ze zm.) i zastąpi ono rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 4 grudnia 2012 r. w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej (Dz.U. poz. 1371). Nowe rozporządzenie, w porównaniu do obowiązującego obecnie, nie wprowadza zmian dotyczących przekazywanych w sprawozdaniach informacji w zakresie zadań gmin, powiatów (innych niż realizacja dodatku wychowawczego oraz dodatku dla placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego) oraz samorządów województwa. Wprowadzone zostało natomiast nowe sprawozdanie (określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia) dotyczące realizacji przez powiat dodatku wychowawczego oraz dodatku dla placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego. Zgodnie z nowymi przepisami powiat obowiązany jest do przekazania wojewodzie kwartalnego sprawozdania rzeczowo-finansowego z realizacji dodatku wychowawczego i dodatku dla placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego, w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po upływie każdego kwartału.

Zobacz akty w serwisie Prawo.pl: 
Rozporządzenie z dnia 18 lutego 2016 r. w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu świadczenia wychowawczego (Dz.U. poz. 212),
Rozporządzenie z dnia 18 lutego 2016 r. w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej (Dz.U. poz. 213),
Rozporządzenie z dnia 18 lutego 2016 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenie wychowawcze (Dz.U. poz. 214).