Omówienie zmian w prawie pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Z dniem 7 marca 2015 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 4 marca 2015 r. w sprawie wzoru raportu (Dz.U. poz. 319).

Rozporządzenie określa wzór raportu obejmującego informacje dotyczące funkcjonowania porozumienia zawartego między organizacją samorządu gospodarczego reprezentującą grupę przedsiębiorców wprowadzających produkty w opakowaniach wielomateriałowych albo środki niebezpieczne w opakowaniach, w tym środki ochrony roślin, a marszałkiem województwa.

Zgodnie ze wzorem raportu, określonym w formie załącznika do rozporządzenia, w raporcie powinny znaleźć się następujące elementy: informacja o masie opakowań, masie odpadów opakowaniowych oraz osiągniętych poziomach odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych (tabela 1), informacja o rodzaju oraz masie odpadów opakowaniowych poddanych odzyskowi, w tym termicznemu przekształcaniu w spalarniach i współspalarniach odpadów z odzyskiem energii (tabela 2), wykaz wprowadzających, którzy przystąpili do porozumienia (tabela 3), wykaz posiadaczy odpadów, którym na podstawie zawartego porozumienia przekazano wykonywanie czynności z zakresu gospodarowania odpadami opakowaniowymi, oraz określenie tych czynności (tabela 4), wykaz kart przekazania odpadów potwierdzających ich przekazanie (tabela 5).

Nowe przepisy oddziaływać będą na marszałków województw, gdyż otrzymane raporty pozwolą im na ocenę w jakim stopniu organizacje i zrzeszeni w nich przedsiębiorcy wywiązują się z nałożonych na nich obowiązków. Przepisy wpłyną także na sytuację podmiotów, na których ciąży obowiązek sprawozdawczy, wynikający z ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U. poz. 888).

Raport przedstawić należy marszałkowi województwa oraz ministrowi właściwemu do spraw środowiska w terminie do dnia 15 marca każdego roku.

Omówienie zmian w prawie pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.