Właściciel działki, składając wyjaśnienia w sprawie, złożył do protokołu oświadczenie, że chce jak najszybciej - np. do końca roku, zrekultywować zniszczony przez siebie fragment działki w kierunku rolnym - tworząc drogę dojazdową do swoich terenów rolnych. Właściciel mimo możliwości nie złożył odrębnego wniosku o ustalenie kierunku rekultywacji.

Według GDLP nie można wyłączyć ww. terenu z produkcji leśnej.

Czy w opisanej sytuacji, starosta prowadząc postępowanie z urzędu, może wydać decyzję ustalającą jednocześnie osobę zobowiązaną do rekultywacji, leśny kierunek rekultywacji oraz termin rekultywacji podany przez właściciela?

Czy w ww. decyzji powinna się znaleźć jako jeden z punktów decyzji - odmowa ustalenia rolnego kierunku rekultywacji?

Właściciel został poinformowany wcześniej osobnym pismem, że ustalenie rolnego kierunku rekultywacji na ww. działce w chwili obecnej nie jest możliwe.

Odpowiedź:


W jednej decyzji starosta może określić osobę odpowiedzialną za rekultywację gruntu oraz kierunek rekultywacji. Termin wskazany przez osobę odpowiedzialną za przeprowadzenie rekultywacji może być uwzględniony. Jeśli wcześniej prowadzone były pisemne negocjacje w sprawie ustalenia kierunku rekultywacji, ale wniosek w tej sprawie nie został złożony, to w decyzji wydanej z urzędu przez starostę w jej uzasadnieniu powinno znaleźć się wyjaśnienie dlaczego ustalenie rolnego kierunku rekultywacji nie jest możliwe.

Uzasadnienie:

Rekultywacja, to ciąg działań realizowanych w oparciu o decyzję wydawaną na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1266, z późn. zm.) - dalej u.o.g.r.l. Decyzja w przedmiocie rekultywacji może być wydana etapowo, tj. może nakładać tylko obowiązek rekultywacji na konkretną osobę oraz ustalać kierunek jej rekultywacji. Natomiast pozostałe elementy, których zakres został enumeratywnie wliczony w art. 22 ust. 1 u.o.g.r.l., mogą być zawarte w odrębnych decyzjach.
Jeśli podmiot zobowiązany do rekultywacji nie występuje o określenie kierunku, kierunek ten ustala samodzielnie starosta po zasięgnięciu opinii dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych lub dyrektora parku narodowego - w odniesieniu do gruntów o projektowanym leśnym kierunku rekultywacji oraz wójta (burmistrza, prezydenta miasta), zgodnie z art. 22 ust. 2 u.o.g.r.l. Organy współdziałające mogą w ramach swoich kompetencji zawsze przeprowadzić postępowanie wyjaśniające (np. oględziny) w związku wydaniem opinii w sprawie wydania decyzji w sprawie rekultywacji i zagospodarowania.
W sprawie rekultywacji treść decyzji należy do wyłącznej kompetencji starosty, który w pełni i samodzielnie odpowiada za treść decyzji, zaś organy współdziałające mają jedynie kompetencję do zajęcia stanowiska w sprawie, w formie niewiążącej opinii.

Fakt ten decyduje, o tym, że kryteria opinii organu opiniującego nie muszą opierać się na tych samych przesłankach co podstawa prawna decyzji rekultywacyjnej. Inne rozumienie tego przepisu prowadziłoby do sytuacji, że organ opiniujący nie wiążąco - przesądzałby o treści przyszłej decyzji.