Czy w takiej sytuacji ma zastosowanie art. 62 ust. 5c ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) - dalej u.s.o.?

Odpowiedź


Na wstępie należy założyć, że wskazane szkoły, to szkoły publiczne.

Przepis art. 62 ust. 5c u.s.o., odnosi się do możliwości zastosowania zasad łączenia szkoły podstawowej z gimnazjum, określonych przez organ prowadzący wówczas, gdy są to szkoły z oddziałami sportowymi. Uważam, że przepis ten należy czytać wprost, bowiem uzyskanie pozytywnej opinii kuratora oświaty w sprawie zamiaru połączenia szkoły podstawowej z gimnazjum ma swoje uzasadnienie, skoro został tak sformułowany. Uzasadnienie to wymaga szerszego komentarza pedagogicznego ze strony ustawodawcy, stąd zostało w odpowiedzi pominięte.

Liberalnie można potraktować ten warunek w przypadku, gdy tylko jedna ze szkół łączonych posiada, np. status szkoły z oddziałami sportowymi.

Podobne założenie przyjął M. Pilich (Ustawa o systemie oświaty. Komentarz. Wolters Kluwer. Wyd. 4. Warszawa 2012, s. 662) w komentarzu do art. 62 ust. 5c u.s.o.: "Organ prowadzący może tworzyć zespoły złożone z gimnazjum dwujęzycznego i szkoły podstawowej, nie występując uprzednio o opinię kuratora oświaty".