Pytanie porusza kilka kwestii dotyczących warunków:
1. unieważnienia ogłoszenia,
2. unieważnienia konkursu,
3. powierzenia stanowiska dyrektora bez konkursu,
4. powołania na stanowisko dyrektora.

Ogłoszenie o przeprowadzeniu konkursu jest równoznaczne z rozpoczęciem procedury wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora szkoły (art. 36a ust. 2 ustawy o systemie oświaty i § 1 ust. 1 rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 23 października 2003 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki i trybu pracy komisji konkursowej - Dz. U. Nr 189, poz. 1855 - dalej r.r.k.d.). Unieważnienie ogłoszenia o konkursie na stanowisko dyrektora szkoły, jak i unieważnienie konkursu są w skutkach podobne - wstrzymują (i unieważniają podjętą) procedurę postępowania konkursowego. Wymaga to, przede wszystkim, ogłoszenia i podania uzasadnienia. Unieważnienie ogłoszenia musi być uzasadnione względami formalnymi (np. treść niezgodna z wzorem stanowiącym załącznik do r.r.k.d., nie zawierająca pełnej informacji, niewłaściwy termin) jak i merytorycznymi, o którym mowa niżej.

Uzasadnieniem unieważnienia konkursu musi być jeden z przypadków, o których mowa w przepisie § 8 r.r.k.d., a mianowicie:
1) nieuzasadnione odrzucenia oferty;
2) przeprowadzenie przez komisję postępowania konkursowego bez wymaganej obecności 2/3 jej członków;
3) inne nieprawidłowości w postępowaniu konkursowym, które mogły wpłynąć na wynik konkursu.

Jeśli konkurs z podanych wyżej przyczyn został odwołany, to obowiązkiem jest organu prowadzącego szkołę jest zarządzenie ponownego przeprowadzenia konkursu.
Powierzenie stanowiska dyrektora szkoły nauczycielowi mianowanemu lub dyplomowanemu (art. 36 ust. 1 ustawy o systemie oświaty ) bez przeprowadzenia postępowania konkursowego możliwe jest jedynie w przypadkach określonych w art. 36a ust. 4 i 14 ustawy o systemie oświaty .

Zgodnie z przepisem art. 36 ust. 2 ustawy o systemie oświaty , szkołą może również kierować osoba niebędąca nauczycielem powołana na stanowisko dyrektora przez organ prowadzący, po zasięgnięciu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)