Jaki podmiot jest właściwy do rozstrzygania odwołań od decyzji I instancji wydawanych przez powiat w sprawie wpisu do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez starostwo powiatowe?

Czy nauczyciele przechodzący na emeryturę po zmarłym małżonku lub przechodzący na rentę rodzinną (świadczenie wyższe) podlegają art. 53 ust. 2 Karty Nauczyciela - dalej KN ?

Czy przysługuje tym nauczycielom odpis na Zakładowy Fundusz w wysokości 5% pobieranych przez nich emerytur i rent?

Jeżeli tak, to czy za podstawę do odpisu bierze się wysokość emerytury po małżonku lub renty rodzinnej?

Odpowiedź

1. Zgodnie z art. 82 ust. 4 ustawy o systemie oświaty - dalej u.s.o. , organ jednostki samorządu terytorialnego, jeśli odmawia wpisu szkoły (placówki) do rejestru - wydaje w tej sprawie decyzję. Organem właściwym do wydania tej decyzji jest w omawianym przypadku starosta powiatu (na podstawie art. 5e u.s.o. ).

Zgodnie z art. 31 ust. 1 pkt 5 lit. a u.s.o. zadania organu wyższego stopnia w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego  - dalej k.p.a. , w stosunku do organów jednostek samorządu terytorialnego w sprawach szkół publicznych, zakładanych i prowadzonych przez osoby prawne i fizyczne, oraz szkół i placówek niepublicznych - wykonuje kurator oświaty.

W związku z tym - od decyzji starosty w sprawie odmowy wpisu szkoły (placówki) do ewidencji - stronie służy odwołanie do właściwego kuratora oświaty.

Dodać należy, że zgodnie z dyspozycją art. 107 k.p.a. decyzja powinna zawierać pouczenie, czy przysługuje od niej odwołanie i w jakim trybie należy je wnieść. Jeśli decyzja nie zawiera pouczenia w sprawie odwołania strona może w terminie czternastu dni od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji zażądać jej uzupełnienia co do prawa odwołania (art. 111 k.p.a. ). Warto też podkreślić, że błędne pouczenie w decyzji co do prawa odwołania nie może szkodzić stronie, która zastosowała się do tego pouczenia. Oznacza to, że strona, która nie została pouczona o środkach odwoławczych (lub została pouczona błędnie), nie poniesie np. konsekwencji przekroczenia terminu do wniesienia odwołania.

2. W świetle obowiązujących przepisów prawa - ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych korzystać mogą również byli pracownicy - emeryci i renciści. Stanowi o tym zarówno art. 53 ust. 3 KN , jak też przepis art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 z późn. zm.) - dalej u.z.f.ś.s. Takie brzmienie przywołanych powyżej przepisów oznacza, że uprawnienie do korzystania z ZFŚS w szkole przysługuje każdemu emerytowi (renciście), który był pracownikiem tej szkoły. Wystarczy, że osoba, której stosunek pracy został rozwiązany ma status emeryta (lub rencisty).

Na podstawie art. 53 ust. 2 KN dla nauczycieli będących emerytami, rencistami lub nauczycielami pobierającymi nauczycielskie świadczenie kompensacyjne dokonuje się odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości 5% pobieranych przez nich emerytur, rent lub nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. A zatem - podstawę odpisu na z.f.ś.s. dla nauczycieli-emerytów stanowi kwota faktycznie pobieranej przez nich emerytury lub renty. Może to być również emerytura po małżonku (art. 65 i nast. ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.) .

Wobec brzmienia art. 53 ust. 3 KN , pracownik spełnia wymagania, od którego uzależnione są jego prawa do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Według u.z.f.ś.s. uprawnieni są bowiem do korzystania z funduszu byli pracownicy (osoby, których stosunek pracy ustał u danego pracodawcy), którzy aktualnie pobierają rentę (lub emeryturę, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne).

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego Administracja

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)
Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. 2006 r. Nr 97, poz. 674)
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.)
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.)