W wyniku kontroli gospodarki finansowej gminy stwierdzono nadmiernie pobraną rekompensatę dochodów utraconych z tytułu zakładów pracy chronionej z podatku od nieruchomości. W związku z tym gmina musi zapłacić odsetki w wysokości 12.000 zł.

Czy odsetki z tytułu nadmiernie pobranej rekompensaty dochodów utraconych są wydatkiem gminy, czy też powinny pomniejszyć rekompensatę bieżącą po stronie dochodów?

Odpowiedź

Odsetki od pobranej w nadmiernej wysokości rekompensaty z tytułu utraconych dochodów stanowią wydatek jednostki budżetowej i winny być zaewidencjonowane w paragrafie 458 "Pozostałe odsetki".

Uzasadnienie

Decyzję o przyznaniu statusu zakładu pracy chronionej lub zakładu aktywności zawodowej wydaje wojewoda, co wynika z art. 30 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92 z późn. zm.).

Podmiot posiadający status zakładu pracy chronionej lub zakładu aktywności zawodowej jest zwolniony z podatków, z tym, także z podatków lokalnych tj. podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego. Szczegółowe zasady zastosowania zwolnienia określają odrębne przepisy, np. ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969 z późn. zm.).

Z tytułu zwolnienia od podatków lokalnych jednostkom samorządu terytorialnego przysługuje z budżetu państwa zwrot utraconych dochodów (rekompensata). W przypadku stwierdzenia na podstawie rozliczenia, że rekompensata została w części lub całości wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem albo pobrana w nadmiernej wysokości, dysponent środków zobowiązany jest do określenia wysokości kwoty podlegającej zwrotowi wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych.

Oznacza to, że zapłata odsetek w wysokości 12.000 zł stanowi wydatek. Odsetki nie mogą zmniejszyć bieżącej rekompensaty. Warto dodać, że zapłacone odsetki stanowią koszty finansowe. Przychody i koszty finansowe są związane z działalnością finansową danego podmiotu. Zalicza się do nich między innymi:
• koszty z tytułu zapłaconych odsetek, np. od nieterminowej zapłaty zobowiązań,
• odsetki od zaciągniętych kredytów, pożyczek, odsetki karne,
• odsetki za zwłokę w zapłacie,
• odsetki od wyemitowanych obligacji.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.) dochody publiczne, wydatki publiczne, przychody oraz środki, klasyfikuje się według:
1) działów i rozdziałów - określających rodzaj działalności;
2) paragrafów - określających rodzaj dochodu, przychodu lub wydatku oraz środków.

Klasyfikację dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz. U. Nr 107, poz. 726 z późn. zm. - dalej r.s.k.d.

Załącznik nr 4 "Klasyfikacja paragrafów wydatków i środków" do r.s.k.d. określa, iż w paragrafie 458 ujmuje się wszystkie zapłacone odsetki, za wyjątkiem odsetek od dotacji wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem lub pobranych w nadmiernej wysokości lub odsetek nieterminowych wpłat z tytułu pozostałych podatków i opłat czy też odsetek od nieterminowych wpłat podatku dochodowego od osób prawnych, ceł, podatku od nieruchomości, wpłat podatku od towarów i usług (VAT).