Pytanie dotyczy definicji odpadów zielonych w związku z koniecznością ich kierowania do regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych.

Jakie kody odpadów stanowią odpady zielone, które kierować będzie trzeba do regionalnej instalacji, a jakie kody odpadów będzie można kierować do innych instalacji np. kompostowni niebędącej regionalną instalacją?
 
Czy wszystkie kody z rodzaju 20 02 01 odpady ulegające biodegradacji znajdujące się w podgrupie "odpady z ogrodów i parków (w tym cmentarzy)" kwalifikują się jako odpady zielone w rozumieniu definicji z ustawy o odpadach - dalej u.o. ?
 
Czy każdy odpad o kodzie 20 02 01 będzie odpadem zielonym?
 
Jeśli nie, jak rozgraniczyć, kiedy mamy do czynienia z odpadem zielonym, który będzie trzeba kierować do regionalnej instalacji, a kiedy nie?

Z definicji wyłączono odpady z czyszczenia placów i ulic (20 03 03), tak więc czy możemy np. liście pozyskane ze sprzątania ulic i chodników zakwalifikowane jako kod 20 03 03 wyłączyć z definicji odpadów zielonych?

Odpowiedź

Odpady zielone w rozumieniu odpadów komunalnych, którym nadaje się kod 20 02 01, to odpady powstające w wyniku pielęgnacji i uprawiania publicznych i prywatnych terenów zieleni oraz gromadzone selektywnie odpady pochodzenia roślinnego z targowisk, cmentarzy, parków, zieleńców miejskich, ogrodów. Odpady te, w myśl ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach muszą być przekazywane do regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych. Można więc powiedzieć, że każdy odpad 20 02 01 wytworzony w źródłach wskazanych wyżej jest odpadem zielonym. Obowiązek przekazania odpadów do instalacji regionalnej dotyczy wszystkich odpadów komunalnych.@page_break@

Natomiast odpady zielone w postaci zwiędniętych kwiatów doniczkowych, sadzonek drzew i krzewów wytworzone np. placówce handlowej nie będą komunalnymi odpadami zielonymi, właśnie z uwagi na źródło wytworzenia. Takim odpadom należy nadać kod z grupy 16 Odpady nieujęte w innych grupach, podgrupie 16 03 - Partie produktów nieodpowiadające wymaganiom oraz produkty przeterminowane lub nieprzydatne do użytku, oznaczając je pod kodem 16 03 06 Organiczne odpady inne niż wymienione w 16 03 05, 16 03 80. Są to niewątpliwie bioodpady, o których mowa w art. 3 ust. 3 pkt 3a u.o. , jednakże nie są odpadami komunalnymi. Można je przekazać do innej instalacji niż regionalna, np. do kompostowni niebędącej instalacją regionalną.
 


 

Uzasadnienie

Odpady komunalne zostały zdefiniowane w art. 3 ust. 3 pkt 4 u.o. Z definicji tej wynika, że podstawową kwestią, od której zależy klasyfikacja odpadu jest źródło wytworzenia odpadu, którym w przypadku odpadów komunalnych jest gospodarstwo domowe albo miejsce, w którym wytwarzane odpady są podobne co do rodzaju i składu do odpadów wytworzonych w gospodarstwie domowym, z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych. Weźmy za przykład sadzonki drzew nienadające się do sprzedaży, które zostały wytworzone w zakładzie ogrodniczym albo sadzonki pochodzące z tego zakładu niesprzedane w placówce handlowej. W pierwszym przypadku odpad należy zaklasyfikować pod kodem 02 01 03 Odpadowa masa roślinna, w drugim 16 03 06 Organiczne odpady inne niż wymienione w 16 03 05, 16 03 80. Z uwagi na źródło wytworzenia nie można uznać, że sadzonki nieprzydatne do dalszej sprzedaży są biodegradowalnymi odpadami komunalnymi, klasyfikowanymi w grupie 20, podgrupie 20 01 Odpady komunalne segregowane i gromadzone selektywnie o kodzie 20 01 99 Inne nie wymienione frakcje zbierane w sposób selektywny ani tym bardziej oznaczyć ich kodem 20 02 01 Odpady ulegające biodegradacji, gdyż ten kod jest wprawdzie odpowiedni dla sadzonek i roślin, ale wytworzonych w ogrodach lub parkach. Ani zakład ogrodniczy ani dział ogrodniczy w placówce handlowej nie jest terenem "zielonym", na którym wytwarzane są "zielone" odpady biodegradowalne, mimo że nie różnią się składem i charakterem od odpadów powstających podczas prac pielęgnacyjnych na terenach parków czy cmentarzy i można je zakwalifikować do grupy 20, podgrupy 20 02, do rodzaju 20 02 01 - odpady ulegające biodegradacji.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243 ze zm.)
Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008 ze zm.)