Pracownik urzędu gminy na czas zastępstwa innego pracownika został oddelegowany do pracy na innym stanowisku, delegacja nastąpiła na mocy porozumienia zmieniającego.

Czy pracodawca ma obowiązek zorganizować nabór konkursowy?







Odpowiedź

Porozumienie zmieniające umowę na zastępstwo, które skutkuje przesunięciem pracownika zastępującego nieobecnego urzędnika na inne stanowisko urzędnicze oraz zmianą rodzaju umowy na umowę na czas określony lub nieokreślony, może być uznane za czynność dokonaną w celu obejścia przepisów o naborze. Czynność taka jest nieważna w świetle art. 58 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) – dalej k.c. w zw. z art. 300 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p.

Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych nie wymaga przeprowadzenia naboru zatrudnienie osoby na zastępstwo w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika samorządowego. Przepis ten należy traktować jako wyjątek od reguły naboru konkursowego o której mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych . Oznacza to, że nie należy zmieniać umowy na zastępstwo w taki sposób, że pracownik zastępujący urzędnika nieobecnego zostanie przesunięty na inne stanowisko urzędnicze i ponadto ulegnie zmianie także rodzaj umowy o pracę z nim zawarty (np. na "zwykłą" umowę na czas określony, albo nawet na umowę na czas określony).

Takie zmiany umowy należy uznać za działanie w celu obejścia prawa. Czynność zmieniająca umowę o pracę może wówczas być uznana za nieważną na podstawie art. 58 § 1 k.c. w zw. z art. 300 k.p. i art. 43 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych .


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458)