PKW zamieściła na swojej stronie internetowej uchwały w sprawie odwołania od postanowień komisarzy wyborczych.

Odwołanie od postanowienia Komisarza Wyborczego w Krakowie wniósł radny i sołtys jednej z miejscowości. PKW stwierdziła, że do odwołania podpisanego przez tę osobę nie dołączono dokumentu potwierdzającego upoważnienie do wniesienia odwołania w imieniu co najmniej 15 wyborców. Przepisy Kodeksu wyborczego nie upoważniają natomiast radnego, ani sołtysa do wnoszenia odwołań w imieniu wyborców.

PKW pozostawiła odwołanie bez rozpoznania. Jak zaznaczyła, nie znalazła też podstaw prawnych do kwestionowania w trybie nadzoru zaskarżonego postanowienia.



Kolejna uchwała PKW uchyliła w trybie nadzoru postanowienie Komisarza Wyborczego w Tarnowie i przekazała sprawę do ponownego rozpatrzenia Komisarzowi Wyborczemu w Tarnowie II.
PKW stwierdziła naruszenie przez Radę Gminy Bochnia prawa przy dokonywaniu podziału na okręgi wyborcze. Komisja wezwała Radę Gminy Bochnia do wykonania zadania w sposób zgodny z prawem w wyznaczonym terminie.

PKW pozostawiła jednak odwołanie bez rozpoznania z uwagi na niezachowanie warunku, że może je wnieść grupa co najmniej 15 wyborców danej gminy, a składający radny nie dołączył właściwego dokumentu.

Niezgodność z zasadami tworzenia okręgów wyborczych

Natomiast w trybie nadzoru PKW dokonała analizy zaskarżonego postanowienia Komisarza Wyborczego w Tarnowie oraz podziału gminy Bochnia na okręgi wyborcze i stwierdziła naruszenia Kodeksu wyborczego. Rada gminy połączyła w jeden okręg wyborczy, bez takiej potrzeby, sołectwa, które mogą być samodzielnymi okręgami wyborczymi. Dodatkowo rada połączyła sołectwa, które mogą tworzyć samodzielne okręgi wyborcze z innymi sołectwami, które nie spełniają tego wymogu.

Na uchwałę PKW przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w terminie 3 dni od daty jej podania do publicznej wiadomości (opublikowania jej na stronie internetowej Komisji).

Więcej informacji wyborczych TUTAJ