Czy pracodawca jest zobowiązany do opracowania tabeli maksymalnego wynagrodzenia zasadniczego pracownika?

Czy dopuszczalne jest odstąpienie od tworzenia tabeli i zamieszczenie w regulaminie wynagradzania następującego postanowienia:
"Maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego, możliwy do uzyskania na zajmowanym stanowisku, wynosi dwukrotność minimalnej kwoty wynagrodzenia zasadniczego określonej przez rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r."?

Odpowiedź

Sposób określania maksymalnego wynagrodzenia podany w pytaniu należy uznać za dopuszczalny

Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych pracodawca w regulaminie wynagradzania określi, dla pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umów o pracę:
 - wymagania kwalifikacyjne pracowników samorządowych;
 - szczegółowe warunki wynagradzania, w tym maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego.

Szczegółowych zasad określania maksymalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego ustawodawca nie przewidział w przepisach ustawy o pracownikach samorządowych , pozostawiając tą kwestię do swobodnej regulacji przez pracodawcę samorządowego w zakładowym akcie prawa pracy jakim jest regulamin wynagradzania. Z racji wspomnianego braku szczegółowych dyrektyw należy uznać, za dopuszczalny sposób określania maksymalnego wynagrodzenia podany w pytaniu, z tym, że należy jednak przeanalizować, czy ustalony poziom maksymalnego wynagrodzenia za pracę nie będzie zbytnio ograniczał możliwości pracodawcy (inaczej mówiąc, czy nie będzie zaniżony w stosunku do możliwości płacowych danej jednostki samorządowej). W regulaminie wynagradzania należy określić jedynie maksymalny poziom płacy zasadniczej, co nie oznacza, że pracownicy muszą mieć ustalone wynagrodzenie właśnie w takiej wysokości.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458)