Do tutejszego urzędu został złożony wniosek na usunięcie 3 szt. drzew gatunku topola przez osobę fizyczną. Drzewa maja ponad 300 cm obwodu, w związku z tym, czy można zobowiązać wnioskodawcę do nasadzenia większej liczby drzew niż jest usuniętych, czy może to być taka sama ilość?

Odpowiedź

Liczba drzew, które maja być nasadzone nie może być mniejsza niż liczba drzew usuniętych. Oznacza to, że organ może zobowiązać wnioskodawcę do nasadzenia trzech drzew, a może być to wielokrotność tej liczby. Jest to decyzja uznaniowa. O ile organ nie ma kompetencji do określenia gatunków drzew, to może on w decyzji wskazać szereg gatunków i odmian drzew polecanych do sadzenia w danym miejscu, np. z uwagi na trudne warunki rozwoju drzew na danym terenie, zgodnie z opiniami zawartymi w specjalistycznych publikacjach. Takie uwagi mogłyby stanowić wskazówkę dla podmiotu dokonującego nasadzeń, a nie obligatoryjny wymóg, który musi on spełnić.

Uzasadnienie

Decyzja uwarunkowana wydawana jest na podstawie art. 83 ust. 3 ustawy o ochronie przyrody . Z treści tego przepisu wynika, że w kompetencji organu jest wskazanie miejsca nasadzeń oraz liczby drzew, które mają być posadzone w miejsce usuwanych. Ustawodawca określając liczbę drzew do nasadzenia stwierdza jedynie, że liczba drzew nasadzanych, nie może być mniejsza niż liczba drzew usuniętych. Nie ma natomiast kompetencji do określania wieku nasadzanych drzew ani gatunków drzew. Mają to być sadzonki zdolne do dalszego rozwoju. Oznacza to, że sadzonka może mieć np. 5 lat (liczone od skiełkowania nasiona), ale może mieć mniej. To usuwający drzewa decyduje o wyborze gatunku i wieku sadzonki. W decyzji uwarunkowanej należy zawrzeć obowiązek poinformowania organu o wykonaniu obowiązku. Sporną sprawą jest natomiast nakładanie obowiązku dokonania nasadzeń, gdy drzewa są zwolnione z opłaty za ich usunięcie. Część przedstawicieli doktryny uważa, że jest to możliwe, a wręcz uzasadnione. Również możliwa jest egzekucja tego obowiązku w oparciu ustawę o postępowaniu egzekucyjnym w administracji  poprzez nałożenie grzywny w celu przymuszenia do wykonania obowiązku o charakterze niepieniężnym, ale opłaty w związku z wycinką wyegzekwować nie można, gdy wnioskodawca uchyla się od wykonania decyzji uwarunkowanej. Jeśli więc organ wydaje zezwolenie na usunięcie drzew zwolnionych z opłaty i nakłada obowiązek kompensacji przyrodniczej, to obowiązek te powinien być wpisany do decyzji wraz z informacją, że wycinka nie podlega opłacie.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. 2009 r. Nr 151, poz. 1220 ze zm.)
Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. 2005 r. Nr 229, poz. 1954 ze zm.)