Zgodnie z nową regulacją od 1 stycznia 2012 r. do obowiązków samorządów będzie należeć organizacja przetargów wśród firm zajmujących się odbiorem odpadów. Samorządy będą również pobierać opłaty za gospodarowanie odpadami od właścicieli nieruchomości. Gminy będą tworzyć regiony gospodarki odpadami komunalnymi i zostaną zobowiązane do budowy i utrzymania instalacji recyklingu i utylizacji. Do końca 2020 roku samorządy mają osiągnąć określony poziom recyclingu określonych grup odpadów i przygotowania do ponownego, a także ograniczyć składowanie odpadów ulegających biodegradacji. Nowością mają być kary motywujące gminy do osiągnięcia tych wymogów.

W Poznaniu przedstawiciele samorządów, reprezentanci firm świadczących usługi komunalne oraz eksperci z dziedziny gospodarki odpadami dyskutowali między innymi na temat definicji regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów. Podsumowując dyskusję Dr Marek Goleń, ekspert ze Szkoły Głównej Handlowej zwrócił uwagę, że to nie definicja będzie stanowić o tym, czy instalacja znajdzie się na liście regionalnej. Zadecyduje o tym polityczna decyzja radnych sejmików wojewódzkich. Zdaniem eksperta, lepiej mieć na swoim terenie instalację zastępczą. Zgodnie z ustawą jest ona przewidziana do zastępczej obsługi regionów do czasu uruchomienia regionalnych instalacji, a także w przypadku, gdy istniejąca instalacja regionalna uległa awarii lub nie może przyjmować odpadów z innych przyczyn.

W czasie konferencji dr Marek Goleń wyraził obawę dotyczącą zapisu ustawy, zgodnie z którym zakazuje się przywozu, zbierania oraz przetwarzania odpadów powstałych poza obszarem regionu, na którym zostały wytworzone. Jego zdaniem takie zapisy mogą utrudniać gospodarowanie odpadami bardziej niż dotychczas. Przedstawiciel Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Andrzej Daniluk w odpowiedzi uspokoił jednak, iż przy ustalaniu granic regionu będą brane pod uwagę istniejące związki międzygminne, które podjęły wysiłek budowy kosztownych instalacji bez uwzględniania granic administracyjnych regionów.

Ekspert ZMP z dziedziny gospodarki odpadami Krzysztof Choromański zwrócił uwagę uczestników konferencji na fakt, iż 2 mln. ton odpadów w Polsce trafia w sposób nieewidencjonowany do środowiska. Większość zbieranych odpadów jest wciąż składowana na wysypiskach, a selektywna zbiórka jest mało skuteczna. W trakcie konferencji zaprezentował autorski ranking województw pokazujący, które z nich najlepiej radzą sobie z gospodarowaniem odpadami komunalnymi. W łącznej ocenie najlepsze okazało się woj. śląskie.

Źródło: zmp.miasto.biz