Pytanie pochodzi z publikacji  Vademecum Głównego Księgowego Administracja .


Osoba fizyczna pobiera zasiłek dla bezrobotnych. Ma zamiar osiągać przychód z tytułu wynajmu pokoju.

Czy w przypadku wynajęcia pokoju bezrobotna utraci prawo do zasiłku?

Odpowiedź

W przypadku uzyskania przychodu w niższej wysokości niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę osoba bezrobotna nie traci prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Tak więc jeśli przychód z tytułu wynajmu pokoju będzie niższy niż 750 złotych brutto miesięcznie, a bezrobotny poinformuje urząd pracy o osiąganiu przychodu w takiej wysokości zasiłek dla bezrobotnych nadal będzie przysługiwał.

Uzasadnienie

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba bezrobotna w ogóle nie może dorabiać.

Osoba bezrobotna jest zobowiązana do poinformowana urzędu pracy o podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub o złożeniu wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Bezrobotny musi także informować urząd o zaistnieniu innych okoliczności powodujących utratę statusu bezrobotnego albo utratę prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Osoba bezrobotna ma na to 7 dni.

Osoba bezrobotna może natomiast uzyskać przychód z określonych źródeł pod warunkiem, iż nie przekroczy połowy płacy minimalnej.

Zgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.) – dalej u.p.z. osoba bezrobotna musi informować urząd pracy, w którym jest zarejestrowana o uzyskaniu przychodu - art. 73 ust. 5 u.p.z. Ma na to termin siedmiu dni od daty uzyskania przychodów. Przychód w tym przypadku to przychód z innego tytułu niż zatrudnienie, praca zarobkowa, działalność gospodarcza, zasiłek lub inne świadczenie wypłacane z FP, podlegające opodatkowaniu.

Tak jak zostało wspomniane powyżej osoba bezrobotna musi informować urząd o uzyskaniu przychodu. W związku z tym składa osobiście lub przesyła pocztą oświadczenie o uzyskiwaniu przychodów pod rygorem odpowiedzialności karnej. Bezrobotny ma na to 7 dni od dnia uzyskania przychodów. Ten obowiązek bezrobotnego ma ważne konsekwencje, ponieważ zasiłek dla bezrobotnych lub inne świadczenia z tytułu bezrobocia przysługują od dnia złożenia oświadczenia.

W przypadku, kiedy bezrobotny uzyska w ciągu miesiąca przychód wyższy niż połowa płacy minimalnej (tj. 750 zł), zostanie wykreślony z rejestru osób bezrobotnych.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego Administracja .