Pytanie:
Do urzędu wpłynął wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew oraz krzewów z działki rolnej w celu przywrócenia pierwotnego stanu użytkowania gruntów zgodnie z ich ewidencją.

Czy przy zwalnianiu z opłat można powołać się w tym przypadku na art. 86 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 1651) - dalej u.o.p.?

Dodam, iż nie ma w tym miejscu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jak również nie ma decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Zgodnie z zapisem w ewidencji gruntów tereny te stanowią użytki Lz-R, Lz-Ł.

Odpowiedź:
O przeznaczeniu gruntów decydują zapisy ewidencji gruntów i budynków. A skoro tak, to do usuwania drzew z terenów rolnych zadrzewionych i zadrzewionych łąk ma zastosowanie u.o.p., w tym art. 86 ust. 1 pkt 7 i 8 u.o.p.

Oznacza to, że w przypadku usuwania drzew w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego organ nie pobierze opłat za usunięcie drzew, których obwód pnia mierzony na wysokości 130 cm nie przekracza 75 cm - w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego, a w przypadku pozostałych gatunków drzew - 50 cm.

Więcje informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów


Także opłata nie powinna zostać pobrana w przypadku krzewów, których wiek nie przekracza 25 lat.