50 starszych osób zamieszka w nowym budynku Domu Opieki im. św. Brata Alberta w Nowym Skoszynie (Świętokrzyskie). Seniorzy wprowadzą się do nowej placówki najpóźniej za miesiąc - zapowiada dyrektor placówki ks. Jan Mikos.

Funkcjonujące w Nowym Skoszynie "Nasze Gospodarstwo" to jedyne dotychczas miejsce w Polsce przeznaczone dla starszych osób, które pracowały na roli.

"Zgodnie z regulaminem placówki, pensjonariuszy obowiązuje podporządkowanie się trzem ustanowionym przez jej patrona - św. brata Alberta - regułom: modlitwy, pracy (na ile pozwalają siły fizyczne i psychiczne) oraz wspólnoty" - powiedział PAP ks. Mikos. Zaznaczył, że dom opieki jest otwarty dla każdego, niezależnie od wyznania i pochodzenia.

Pensjonariusze domu mają zapewnioną pomoc medyczną, pielęgniarską i rehabilitacyjną. Mogą pracować w ogrodzie i pomagać w uprawie roślin, które potem są wykorzystane w gospodarstwie. Towarzystwo im. św. Brata Alberta w Nowym Skoszynie ma 14 ha gruntu - łąki, nieużytki, park i pola uprawne.

Placówka kosztowała ponad 2,8 mln zł, z czego 1/3 sfinansowało Towarzystwo św. Brata Alberta. Resztę dołożyli sponsorzy, samorząd województwa, budżet państwa, KRUS i inni ofiarodawcy.

W starym schronisku, w którym mieszka teraz 25 osób, będą urządzone pokoje gościnne dla uczestników organizowanych tu rekolekcji, sympozjów.

Nowy Skoszyn jest położony w sąsiedztwie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Okolica odznacza się wyjątkowymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi. Wzniesione przed 21 laty w Nowym Skoszynie stare schronisko powstało z inicjatywy członków Latającego Uniwersytetu Ludowego, dzięki wsparciu materialnemu Fundacji Rolniczej finansowanej przez kraje zachodnie. (PAP)