Zmniejszenie obowiązków administracyjnych i biurokratycznych jest jedną z najważniejszych zmian przewidzianych w nowelizacji. Kompletowanie wszelkiego rodzaju dokumentów zamienione zostanie na złożenie jednolitego formularza, który oparty zostanie na oświadczeniach wykonawcy. Zamawiający nie będzie mógł żądać od wykonawcy dokumentów, które są ogólnodostępne w bezpłatnych bazach danych.

Nowelizacja PZP zmienia zasady udziału podmiotów trzecich w realizacji zamówienia >>>

Jak wskazuje mec. Wojciech Merkwa w "Rz", dotychczasowe uprawnienie do dokonywania podziału zamówienia na części przeobraża się niejako w obowiązek. Zamawiający będzie zmuszony do wyjaśnienia w protokole, przyczyn niedokonania podziału zamówienia. Celem takiego rozwiązania jest zapewnienie większego udziału małych i średnich przedsiębiorców, którzy w przypadku braku podziału zamówienia na części nie byliby w stanie złożyć oferty.

Jedną ze zmian, która również sprzyja małym i średnim przedsiębiorcom jest ograniczenie warunku udziału w postępowaniu, w odniesieniu do potencjału ekonomicznego. Zamawiający nie będzie mógł wymagać, aby roczny przychód wykonawcy przekraczał dwukrotność wartości zamówienia. 

Źródło: www.rp.pl

Dowiedz się więcej z książki
Europejskie prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł