Omówienie zmian w prawie pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.



Z dniem 2 kwietnia 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności (Dz.U. poz. 378). Celem ustawy jest stworzenie podstaw prawnych realizacji rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (RLKS), o którym mowa w części drugiej w tytule II w rozdziale II (art. 32–35) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 320). Stworzenie podstaw prawnych realizacji RLKS umożliwi wdrożenie działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

Ustawa określa w szczególności zadania oraz właściwość organów (zwłaszcza zarządów województw) w odniesieniu do RLKS, w szczególności w zakresie dokonywania wyboru strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR), zasady organizacji lokalnych grup działania (LGD), proces i zasady wyboru LSR oraz ogólny zakres umów o realizacji LSR (umów ramowych), wspólne dla wszystkich programów (funduszy EFSI) zasady realizacji RLKS, w tym zasady wyboru operacji przez LGD oraz wspólne zasady udzielania wsparcia.

Zasadniczą rolę w realizacji RLKS odgrywać będą samorządy województw. Obowiązkiem zarządu województwa będzie przede wszystkim powołanie oraz obsługa komisji dokonującej wyboru LSR. Wyboru LSR komisja dokonywała będzie na wniosek LGD składany do właściwego zarządu województwa na odpowiednim formularzu i w określonym terminie. Zarząd województwa obowiązany będzie do podania do publicznej wiadomości, w szczególności na stronie internetowej województwa, ogłoszenia o konkursie oraz jego regulaminu. Ponadto w trakcie postępowania w sprawie oceny spełniania warunków wyboru zarząd województwa, przed którym toczyć będzie się postępowanie, udzielać będzie LGD, na ich żądanie, niezbędnych pouczeń co do okoliczności faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania. Po dokonaniu wyboru LSR zarząd województwa będzie LSR zatwierdzać, zawierając z LGD umowę ramową. Zgodnie z przepisami nowej ustawy nadzór nad LGD (działającymi jako stowarzyszenia, których członkami mogą być osoby fizyczne i osoby prawne, w tym jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem województw) sprawować będzie marszałek województwa.

Omówienie zmian w prawie pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.