Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przygotowała stosowne projekty nowych rozporządzeń określających wzory oświadczeń o stanie majątkowym osób pełniących funkcje organów administracji samorządowej oraz pracowników samorządowych.

Spore zmiany nastąpią w części dotyczącej nieruchomości. W oświadczeniu trzeba będzie wykazać m.in. formę nabycia, informację nt. podmiotu zbywającego czy też cenę wskazaną w umowie, na podstawie której nieruchomość została nabyta. Podobnie szczegółowo mają zostać opisane dochody pochodzące z prowadzonego gospodarstwa rolnego, co ma związek z uzyskiwaniem środków z Unii Europejskiej. Regulacje te mają również zamknąć drogę do niedozwolonego wykorzystywania mienia państwowego i samorządowego w prowadzeniu działalności gospodarczej. Część wzorów oświadczeń dotycząca zgromadzonych środków kapitałowych zostanie rozszerzona o środki zgromadzone w ubezpieczeniach kapitałowych i funduszach inwestycyjnych, a środki zgromadzone w walutach obcych albo krajowych muszą zostać podzielone na zgromadzone w gotówce i na kontach czy lokatach bankowych w kraju i za granicą.

Doprecyzowano również część wzorów oświadczeń dotyczących wykazywanego mienia ruchomego. W projekcie wyraźnie wskazano, iż pod pojęciem tym rozumie się nie tylko pojazdy mechaniczne, ale też biżuterię, łodzie, dzieła sztuki, czy sprzęt rolniczy.

Rubryka dotycząca praw majątkowych została poszerzona o część dotyczącą wierzytelności czyli praw majątkowych o wartości powyżej 10 000 zł. Jak napisano w uzasadnieniu do projektów rozporządzeń, zmiana ta ma wykluczyć możliwość ukrywania np. środków pieniężnych uzyskanych z nielegalnych źródeł dochodu w postaci udzielonych pożyczek na rzecz osób trzecich. Znacznemu uszczegółowieniu uległa część dotycząca źródeł dochodu.

Nowe wzory oświadczeń będą zawierać szczegółowe instrukcje dotyczące ich wypełniania. Ma to z jednej strony uprościć ich wypełnianie, a z drugiej - zapobiegać zbytniej uznaniowości w podawaniu danych. Zniesiono również podział oświadczenia na części A i B. Ponadto trzeba będzie wyraźnie wskazać, z jakiego powodu składane jest oświadczenie o stanie majątkowym (np. w przypadku radnych: objęcie mandatu, koniec roku czy też upływ kadencji). @page_break@

Inspiracją do przygotowania nowych regulacji stał się opublikowany w 2006 r. raport z kontroli NIK oraz doświadczenia CBA. W trakcie przeprowadzanych kontroli napotkane nieprawidłowości najczęściej tłumaczono niewiedzą bądź niezamierzonym pominięciem środków, a także niejasną treścią formularzy.

Projektowane rozporządzenia nie zmieniają katalogu osób zobowiązanych do złożenia oświadczeń - kwestia ta uregulowana jest w ustawach samorządowych. Tym samym do złożenia oświadczeń w dalszym ciągu zobowiązani są:
• Radni gminy/powiatu/województwa
• Wójt i zastępca wójta
• Członkowie zarządu powiatu/województwa
• Skarbnik gminy/powiatu/województwa
• Kierownicy gminnych/powiatowych/wojewódzkich (samorządowych) jednostek organizacyjnych
• Osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego gminną/powiatową/wojewódzką osobą prawną
• Osoby wydające decyzje administracyjne w imieniu wójta/starosty/marszałka województwa

Projekty rozporządzeń są na etapie konsultacji i w czwartek - 13 października - będą przedmiotem obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Źródło: www.kwrist.mswia.gov.pl

Pisaliśmy o tym również:
ZPP sprzeciwia się wprowadzeniu nowych wzorów oświadczeń majątkowych
Nowe wzory oświadczeń majątkowych dla samorządowców - komentarz eksperta