Z dniem 18 kwietnia 2015 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 30 marca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania regionalnej pomocy publicznej inwestycyjnej na cele z zakresu ochrony środowiska (Dz.U. poz. 540). Wejście w życie rozporządzenia umożliwia udzielanie regionalnej pomocy na ochronę środowiska w ramach programu pomocowego ze środków pozostających w dyspozycji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a także stosowanie nowych warunków udzielania pomocy regionalnej, określonych przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1).

Rozporządzenie określa szczegółowe warunki udzielania regionalnej pomocy publicznej inwestycyjnej na cele z zakresu ochrony środowiska, ze środków pozostających w dyspozycji NFOŚiGW oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Przepisy rozporządzenia wprowadzają istotne zmiany w stosunku do warunków udzielania pomocy regionalnej określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania regionalnej pomocy publicznej na niektóre cele z zakresu ochrony środowiska (Dz.U. poz. 1667), w oparciu o które udzielana była pomoc do dnia 30 czerwca 2014 r. Wyłączają one możliwość finansowania wytwarzania energii, jej dystrybucji i infrastruktury. Zmieniają także maksymalne pułapy intensywności dofinansowania, określone poprzez odesłanie do tzw. mapy pomocy regionalnej ustalonej w § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2014 r. w sprawie ustalenia mapy pomocy regionalnej na lata 2014 - 2020 (Dz.U. poz. 878). Podobnie jak to było dotychczas pomoc może być udzielana na realizację nowej inwestycji, z tym jednak zastrzeżeniem, że dla dużych przedsiębiorców w województwie mazowieckim może ona zostać przyznana wyłącznie na inwestycję początkową na rzecz nowej działalności gospodarczej w danym obszarze.

Zgodnie z treścią rozporządzenia pomoc na ochronę środowiska może zostać udzielona, jeżeli przed rozpoczęciem inwestycji został złożony wniosek o jej udzielnie. Określona w rozporządzeniu definicja "rozpoczęcia inwestycji" nakazuje pod pojęciem tym rozumieć podjęcie robót budowlanych lub złożenie pierwszego prawnie wiążącego zobowiązania do zamówienia urządzeń, lub jakiegokolwiek zobowiązania, które będzie czynić realizację inwestycji nieodwracalną.

Zgodnie z przepisem przejściowym wnioski o udzielenie pomocy złożone i nierozpatrzone przed dniem wejściem w życie rozporządzenia rozpatrzyć należy zgodnie z jego przepisami.