Nowe rozporządzenie powiela regulację obowiązującego dotychczas rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. Nr 120, poz. 1133 z późn. zm.) , wprowadzając do niej głównie kosmetyczne zmiany stylistyczne. Jedyną istotną zmianą merytoryczną jest jednoznaczne określenie zasad obliczania powierzchni budynków (lokali), poprzez powołanie w przepisach Polskiej Normy PN-ISO 9836: 1997 „Właściwości użytkowe w budownictwie - Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych”.

Określone w rozporządzeniu zasady obliczania powierzchni użytkowej znajdą zastosowanie do budynków nowobudowanych oraz budynków i lokali oddanych już do użytkowania (w przypadku ich nadbudowy, rozbudowy, przebudowy i zmiany sposobu użytkowania), jeżeli zasady te były w nich stosowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.

Celem wprowadzonej zmiany jest uporządkowanie obowiązujących regulacji prawnych i unormowań normalizujących w zakresie zasad obliczania powierzchni użytkowej budynków i lokali mieszkalnych. Dotychczas powierzchnie użytkowe obliczane były według różnych zasad, co prowadziło do znacznego ich zróżnicowania.

Przepisy rozporządzenia oddziaływać będą na szeroki krąg podmiotów, w tym na deweloperów i nabywców mieszkań, banki kredytujące inwestycje budowlane, rzeczoznawców szacujących wartość budynku (lokalu mieszkalnego) oraz na organy administracji architektoniczno-budowlanej wydające decyzję o pozwoleniu na budowę lub odrębną decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego.

Przydatne materiały:
Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. z 2012 r., poz. 462)
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. Nr 120, poz. 1133 z późn. zm.)