Z dniem 28 maja 2013 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 marca 2013 r. w sprawie szczegółowego zakresu opracowywania planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy (Dz. U. poz. 578), określające szczegółowy zakres informacji koniecznych do sporządzania planów oraz sposób ich wykorzystania i przetwarzania, zakres identyfikacji znaczących oddziaływań antropogenicznych i oceny ich wpływu na stan wód powierzchniowych i podziemnych, wymagania, jakie należy spełnić przy ustalaniu celów środowiskowych, zakres analiz ekonomicznych związanych z korzystaniem z wód oraz częstotliwość weryfikacji pozyskiwanych informacji i sporządzanych dokumentów.

Nowe rozporządzenie wydane zostało w związku z koniecznością wdrożenia do polskiego porządku prawnego dyrektywy 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2000 r. ustanawiającej ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej (tzw. Ramowej Dyrektywy Wodnej) oraz dyrektywy 2006/118/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. w sprawie ochrony wód podziemnych przed zanieczyszczeniem i pogorszeniem ich stanu. W stosunku do obowiązującego dotychczas rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 2009 r. w sprawie szczegółowego zakresu opracowywania planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy (Dz. U. Nr 106, poz. 882), nowe przepisy dokonują transpozycji specyficznych wymogów w zakresie charakterystyk w odniesieniu do wód powierzchniowych, jak i podziemnych, w tym specyficznej procedury oceny wpływu oddziaływań antropogenicznych na te wody.

Plany opracowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia pozostają w mocy, jednakże powinny zostać dostosowane do przepisów rozporządzenia najpóźniej do dnia 22 grudnia 2015 r.

Przydatne materiały:
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 marca 2013 r. w sprawie szczegółowego zakresu opracowywania planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy (Dz. U. poz. 578)