Dzięki ustawie z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 827) od września 2015 r. każdy czterolatek będzie miał zapewnione miejsce w przedszkolu. Od 2017 r. to samo ma dotyczyć trzylatków. Szybką rozbudowę sieci przedszkoli umożliwią dotacje z budżetu państwa.
Wysokość dotacji celowej na dany rok będzie obliczana jako iloczyn kwoty rocznej i liczby dzieci korzystających z wychowania przedszkolnego na obszarze danej gminy. Podstawą ustaleń będą dane z bazy systemu informacji oświatowej (SIO) według stanu na dzień 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji. Roczna kwota dotacji z budżetu państwa przypadać będzie na każde dziecko korzystające z wychowania przedszkolnego na obszarze gminy, bez względu na czas jego przebywania w przedszkolu. Szczegółowe zapisy dotyczące podziału dotacji określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 sierpnia 2013 r. w sprawie udzielania gminom dotacji celowej z budżetu państwa na dofinansowanie zadań w zakresie wychowania przedszkolnego (Dz. U. poz. 956).
Od 1 września obowiązuje również większość przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 maja 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz. U. poz. 560).Po zmianie zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego, w planie nadzoru zamieszczane będą także informacje o liczbie ewaluacji całościowych, problemowych oraz liczbie kontroli w odniesieniu do poszczególnych typów szkół. Nowe zasady przeprowadzania kontroli w szkołach mają ograniczyć biurokrację. Weszła w życie również część przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 kwietnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. poz. 520). Zmieniają się m.in. przepisy dotyczące zgłaszania przez uczniów i ich rodziców zastrzeżeń do dyrektora szkoły w przypadku, gdy uznają, że ocena końcoworoczna została ustalona niezgodnie z przepisami - termin na takie zgłoszenie upłynie po 7 dniach od zakończenia zajęć.
Mimo że - jak nakazują stosowne przepisy ustawowe - wydano rozporządzenia dotyczące wynagrodzeń nauczycieli oraz cen mleka na nowy rok szkolny, to kwoty w nich wskazane nie ulegają zmianom. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2013 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. poz. 913) utrzymuje zeszłoroczne stawki wynagrodzeń. Podobnie jest z kwotami określonymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 23 maja 2013 r. w sprawie maksymalnych cen mleka i przetworów mlecznych dostarczanych do przedszkoli i szkół w roku szkolnym 2013/2014 (Dz. U. poz. 623) - maksymalne ceny przetworów mlecznych dla szkół pozostaną bez zmian.