Z dniem 5 lutego 2016 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 stycznia 2016 r. w sprawie postępowania w zakresie formularzy mandatu karnego, mandatów karnych generowanych przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego, grzywien nakładanych w drodze mandatu karnego oraz podmiotów nabywających odpłatnie formularze mandatu karnego (Dz.U. poz. 151).

Zgodnie z nowymi przepisami dyrektorzy izb skarbowych oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego zaopatrywani są w formularze mandatu karnego przez ministra właściwego ds. wewnętrznych na podstawie informacji dotyczącej przewidywanej do wykorzystania we wskazanym okresie liczby formularzy mandatu karnego oraz serii i numerów mandatów karnych generowanych przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego. Od właściwego dyrektora izby skarbowej otrzymują formularze mandatu karnego oraz serie i numery mandatów generowanych przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego organy uprawnione do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Wyjątek stanowią organy ITD, które otrzymują formularze od Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Wydanie formularzy następuje na podstawie zapotrzebowania złożonego przez organ uprawniony w systemie teleinformatycznym. W przypadku formularzy wydawanych przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego zapotrzebowanie może być złożone również w postaci papierowej. Z kolei straże gminne (miejskie) nabywać mogą formularze mandatu karnego odpłatnie.

Organy uprawnione do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego, z wyjątkiem organów ITD, zobowiązane zostały do sporządzania, nie rzadziej niż raz w miesiącu, informacji o otrzymanych i wykorzystanych formularzach mandatu karnego oraz seriach i numerach mandatów karnych generowanych przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego oraz informacji o nałożonych w drodze mandatu karnego grzywnach. Wskazane informacje powinny zostać przekazane właściwemu miejscowo dyrektorowi izby skarbowej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Dyrektorowi izby skarbowej przekazane powinny również zostać odcinki formularzy mandatu karnego, przeznaczone dla tego organu.

Podobnie jak dotychczas rozliczenia z funkcjonariuszami (pracownikami) nakładającymi grzywny w drodze mandatu karnego z wykorzystanych bloczków mandatowych i dokonanych wpłat przeprowadzał będzie organ upoważniony.

Powodem wydania nowego rozporządzenia jest uchylenie przez art. 41 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o administracji podatkowej (Dz.U. poz. 1269, ze zm.) przepisu art. 8 ustawy z dnia 28 lutego 1992 r. o zmianie niektórych przepisów prawa karnego, prawa o wykroczeniach i o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz.U. Nr 24, poz. 101), na podstawie którego wydano dotychczas obowiązujące przepisy wykonawcze. Ponadto art. 49 ustawy o administracji podatkowej dokonał zmiany przepisu art. 100 § 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 395, ze zm.) i przeniósł zadania w zakresie dystrybucji i rozliczania formularzy mandatu karnego oraz serii i numerów mandatów karnych z wojewody na właściwego miejscowo dyrektora izby skarbowej. Dodatkowo wprowadził nowe upoważnienie do wydania analizowanego rozporządzenia (art. 100 § 14 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia).

Zobacz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 stycznia 2016 r. w sprawie postępowania w zakresie formularzy mandatu karnego, mandatów karnych generowanych przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego, grzywien nakładanych w drodze mandatu karnego oraz podmiotów nabywających odpłatnie formularze mandatu karnego (Dz.U. poz. 151).