Czy po wejściu w życie ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) – dalej u.o. gminy nadal mają obowiązek opracowywania gminnych planów gospodarki odpadami oraz sporządzania sprawozdań z ich realizacji?


Odpowiedź:

Akt u.o. nie przewiduje obowiązku opracowania gminnych i powiatowych planów gospodarowania odpadami.


Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 34 ust. 3 u.o., plany gospodarki odpadami są opracowywane na poziomie krajowym i wojewódzkim. Ten zapis oznacza, że został zniesiony obowiązek tworzenia powiatowych i gminnych planów gospodarki odpadami i został pozostawiony plan krajowy i plany szczebla wojewódzkiego. Jak twierdzi Ministerstwo Środowiska, "spowoduje to zmniejszenie obciążenia administracji publicznej - wojewódzkiej, powiatowej i gminnej w zakresie przygotowania i opiniowania projektów tych planów, jak również przygotowania sprawozdań z ich realizacji. Merytoryczną podstawą realizacji zadań gminy mogą być gminne programy ochrony środowiska".

Jednostki samorządu terytorialnego swoje zamierzenia gospodarcze muszą dostosować do wojewódzkiego planu gospodarki odpadami, choćby z uwagi na fakt, że plan ten określi regiony gospodarki odpadami komunalnymi. Cele wskazane w wojewódzkim PGO mogą i powinny być realizowane przy pomocy regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, sporządzanym na podstawie ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 391, z późn. zm.). W przeciwieństwie do gminnego planu gospodarki odpadami, regulamin jest aktem prawa miejscowego.