Zwraca uwagę, że znaczna część zawartych w niej przepisów znajdowała się wcześniej w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska.

W nowej ustawie znalazły się przepisy szczególnie ważne dla inwestorów, którzy muszą uzyskać decyzję środowiskową. Zostaną oni poddani nowej, dwuetapowej procedurze środowiskowej. Pierwsza - ocena oddziaływania na środowisko - będzie przeprowadzana na etapie planowania przedsięwzięcia, której celem będzie ustalenie miejsca inwestycji czy przebiegu tras w przypadku dróg, linii energetycznych czy rurociągów, tak by nie kolidowały z najcenniejszymi przyrodniczo terenami. Druga – decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach – będzie wymagana, kiedy będzie już gotowy szczegółowy projekt, a w nim zawarte konkretne rozwiązania.

Organem właściwym rzeczowo do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, co do niektórych rodzajów przedsięwzięć, są obecnie organy jednostek samorządu terytorialnego. Zgodnie z art. 75 ust. 1 nowej ustawy organem właściwym do wydania decyzji jest:

1) regionalny dyrektor ochrony środowiska - w przypadku:
a) będących przedsięwzięciami mogącymi zawsze znacząco oddziaływać na środowisko:
– dróg,
– linii kolejowych,
– napowietrznych linii elektroenergetycznych,
– instalacji do przesyłu ropy naftowej, produktów naftowych, substancji chemicznych lub gazu,
– sztucznych zbiorników wodnych,
b) przedsięwzięć realizowanych na terenach zamkniętych,
c) przedsięwzięć realizowanych na obszarach morskich,
d) zmiany lasu, niestanowiącego własności Skarbu Państwa, na użytek rolny;
2) starosta - w przypadku scalania, wymiany lub podziału gruntów;
3) dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych - w przypadku zmiany lasu, stanowiącego własność Skarbu Państwa, na użytek rolny;
4) wójt, burmistrz, prezydent miasta - w przypadku pozostałych przedsięwzięć.