Do starosty wpłynęło pismo WIOŚ w załączeniu z pismem mieszkańca miejscowości opisującego, iż osoby fizyczne posiadające domki nad jeziorem niszczą i uszkadzają brzegi jeziora oraz jednocześnie odprowadzają ścieki z posesji do jeziora.

Co starosta powinien zrobić w opisanej sytuacji?

Odpowiedź:

Niszczenie brzegów jeziora jest zakazane, zgodnie z art. 25 Prawa wodnego   – dalej pr. wod. Jest to wykroczenie, które starosta powinien zgłosić organom ścigania z wnioskiem o ukaranie sprawców tych wykroczeń. Podstawę do ukarania stanowi art. 191 pr. wod. , w myśl którego osoba która niszczy lub uszkadza brzegi śródlądowych wód powierzchniowych podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Odprowadzanie ścieków do wód nie jest powszechnym korzystaniem z wód, o którym mowa w art. 34 pr. wod. Nie jest też zwykłym korzystaniem z wód, o którym mowa w art. 36 pr. wod. a wymienione w ust. 3 pkt 4 art. 36 pr. wod. zwolnienie, odnosi się do wprowadzania ścieków w ilości mniejszej niż 5 m3 na dobę do wody, będącej własnością właściciela nieruchomości, a nie do śródlądowych wód publicznych, a ponadto wymaga aby ścieki były oczyszczone. Odprowadzanie ścieków, przepisem art. 124 pr. wod. , nie zostało zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia wodnoprawnego co oznacza, że przedstawiony przypadek dotyczy odprowadzania ścieków bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego. Do odprowadzania ścieków bez pozwolenia wodnoprawnego nie ma zastosowania art. 192 pr. wod. , gdyż w tym przypadku mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.), a postępowanie w tej sprawie powinien prowadzić WIOŚ.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 ze zm.)