Celem kontroli NIK była ocena gmin województwa mazowieckiego w zakresie prawidłowości realizacji zadań i efektywności gospodarowania środkami finansowymi w zakresie ochrony środowiska, a zwłaszcza realizacji zadań remontowych i inwestycyjnych dotyczących terenów zieleni z uwzględnieniem prawidłowości postępowań o udzielenie zamówień publicznych. Dodatkowo, NIK przeprowadziła kontrolę prawidłowości gromadzenia i redystrybucji środkówz tytułu opłat za korzystanie ze środowiska  w latach 2008 – 2010.

NIK ocenia pozytywnie realizację przychodów i wydatków z tytułu opłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska przez gminy objęte kontrolą. Większość badanych gmin prawidłowo realizowała przychody i zgodnie z prawem ochrony środowiska i zasadami zamówień publicznych realizowała wydatki. NIK nie stwierdziła nieprawidłowości w procesie likwidacji GFOŚiGW.

Stwierdzone przez NIK nieprawidłowości dotyczyły w szczególności finansowania ze środków gminnych funduszy ochrony środowiska zadań nie wymienionych w art. 406 Prawa ochrony środowiska , oraz niewielkiego wykorzystania środków gminnych funduszy ochrony środowiska. NIK zwróciła uwagę, iż łącznie w badanym okresie wydatkowano tylko 56,4% zaplanowanych środków, nieprawidłowo naliczano opłaty i kary za wycinkę drzew i krzewów oraz dokonywano nieuzasadnionego odstępowania od naliczenia tych opłat lub ich pobrania. W odniesieniu do procesu gromadzenia i redystrybucji środków z tytułu opłat za korzystanie ze środowiska, NIK ocenia pozytywnie realizację przez Urząd Marszałkowski zadań objętych kontrolą, pomimo stwierdzenia przypadków nieprawidłowości, polegających na opóźnieniach w podejmowaniu windykacji należności.

Źródło: www.nik.gov.pl

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2009 r. Nr 151, poz. 150 ze zm.)