Podczas kontroli Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu, NIK zbadała w m.in. przygotowanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, prowadzenie inwestycji miejskich pod kątem poszanowania praw i interesów właścicieli nieruchomości sąsiednich czy wydawanie pozwoleń na budowę. W wynikach badań dotyczących zapewnienia ładu przestrzennego w Inowrocławiu, NIK zwróciła uwagę na kwestię dopuszczenia do budowy kawiarni, naprzeciw kamienicy adaptowanej na hotel. W tym zakresie Izba stwierdziła wiele istotnych nieprawidłowości.

W swoim raporcie, NIK wskazuje na wadliwy podział Placu Klasztornego dokonany w 2008 r., na mocy decyzji wydanej z upoważnienia Prezydenta Inowrocławia. Granicami nowo wyodrębnionej działki objęto część terenu, która nie była przeznaczona do realizacji celów prywatnych, lecz publicznych. Miasto w drodze bezprzetargowej sprzedało tą część Placu Klasztornego, a nabywca terenu wystąpił do Miasta o zmianę MPZP, która umożliwiła mu zabudowę terenów zieleni parkowej, po czym postawił tam nową kawiarnię, naprzeciw kamienicy adaptowanej na hotel.

NIK zwrócił również uwagę, że projekt planu zagospodarowania przestrzennego wykonano na mapie nieodzwierciedlającej faktycznej zabudowy w terenie. Niezgodną ze stanem rzeczywistym mapę wydał Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu, który mimo ciążącego na nim obowiązku, nie sprawdził czy geodeta dokonał jej aktualizacji.

W trakcie kontroli wyszło również na jaw, że decyzja Starosty Inowrocławskiego z 2012 r. zezwalająca na tę zabudowę została wydana z naruszeniem Prawa budowlanego. Złożony przez wnioskodawcę projekt budowlany był niezgodny z obowiązującym wówczas MPZP. Ponadto właścicielkę kamienicy naprzeciwko lokalu, pozbawiono prawa do czynnego udziału w tym postępowaniu, mimo że przebudowywany hotel znajdował się w obszarze oddziaływania zaprojektowanej kawiarni.

W związku z powyższymi nieprawidłowościami, NIK wnioskuje o dokonywanie analizy w toku postępowań o udzielenie pozwolenia na budowę pod kątem identyfikacji wszystkich podmiotów będących stronami tych postępowań.

Przedstawiono również wytyczne dotyczące poprawy funkcjonowania Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Starostwa Powiatowego. NIK apeluje również do Prezydenta Inowrocławia o rzetelniejsze sprawdzanie dopuszczalności podziałów nieruchomości pod względem ich zgodności z ustaleniami planów miejscowych czy weryfikację projektów budowlanych i innych dokumentów przygotowanych przez wykonawców.

W związku z tym, że decyzja o pozwoleniu na budowę kawiarni została wydana z naruszeniem Prawa budowlanego, NIK zawiadomił Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, będącego organem właściwym do kontroli starosty w zakresie jego działalności architektoniczno-budowlanej.

(nik.gov.pl)

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Omega Administracja Samorządowa
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów